Bakan Kaya: "Bugün 482 Bin Vatandaşa Evde Bakım Desteği Veriyoruz"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, “Eski Türkiye’de 45 engelliye bir bakım elemanı düşüyordu. Bugün ise 6 engelliye bir bakım elemanı düşüyor. Engelli kardeşlerimize yönelik hizmetlerde hem fiziki imkanlarımızı iyileştirdik hem de bakım hizmetlerinde uzman personel dönemini başlattık.” dedi.

Kaya, Muğla’nın Fethiye ilçesinde yapımı tamamlanan Engelsiz Yaşam Merkezi’nin açılışına katıldı.

Bakan Kaya, burada yaptığı konuşmada, engellilerin yaşam kalitesini artırmak ve engelleri birlikte aşmak için çok büyük gayretle çalışmalar sürdürdüklerini söyledi.

Engelsiz yaşam merkezleriyle sosyal devlet olma sorumluluğunu yerine getirmenin gururu içinde olduklarını ifade eden Kaya, şöyle konuştu:

“Merkezlerde engelli kardeşlerimiz için en iyi şartlarda bakım ve rehabilitasyon merkezi sunuyor, onların becerilerini geliştirmelerini sağlıyoruz. Bu hizmetler gelişen, büyüyen Türkiye’nin hizmetleri. Bugün ülke genelinde 31 engelsiz yaşam merkeziyle engelli kardeşlerimize hizmet veriyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz 48 kapasiteli bu merkez ile sayımız 32’ye yükseliyor. İnşaatı tamamlanan ve yapımı devam eden 13 engelsiz yaşam merkezinin daha hizmete girmesiyle sayımız 45 olacak.”

Kaya, engellilerin ihtiyaç durumlarına göre yaşam merkezlerini tüm illerde yaygın hale getirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Her engelliye engel durumuna göre bakım modeli geliştirdiklerini anlatan Kaya, “Eski Türkiye’de 45 engelliye bir bakım elemanı düşüyordu. Bugün 6 engelliye bir bakım elemanı düşüyor. Engelli kardeşlerimize yönelik hizmetlerde hem fiziki imkanlarımızı iyileştirdik hem de bakım hizmetlerinde uzman personel dönemini başlattık. Engellilerimiz için evde bakım hizmetlerini yaygınlaştırdık.” diye konuştu.

“Asıl engel insanların kafalarında ördükleri duvarlar”