Bakıma Muhtaç ve Engelli Yakına Bakanlar Dikkat! 960 Liradan, Bin 27 Liraya Yükseldi!

image

Bakıma muhtaç yaşlı veya engelli hastalara evinde bakanlar, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne başvurmanız halinde bin 27 lira maaş alabilirsiniz. İşte detaylar…

Bakım Destekleri Bin 27 Liraya Yükseldi

Evinde yaşlı, bakıma muhtaç veya engelli hastası olanlara sağlanan maaş desteği devam ediyor. 2017 yılının ilk yarısında aranan şartları taşıyan kişilere evinde bakanlara aylık 960 liralık bakım parası ödeniyordu. Memur maaşlarına gelen zam ardından, bakım parası maaşları da yükseldi.

Devlet tarafından sağlanan bu destekten binlerce kişi yararlanırken, bakım parası miktarı 960 liradan, bin 27 liraya yükseldi. Evinde yüzde elli engelli raporu olan veya yaşlı bakımı yapan kişilere verilen bu maddi destek, memur maaşlarına gelen zam ardından yeniden düzenlendi.

Bakım Parası Desteğinden Yararlanma Şartları

Bakım parasını alabilmek için bazı şartlar aranıyor. Buna göre hayatını tek başına idame ettirecek durumda olmayan, başkasının yardımı olmadan günlük ihtiyaçlarını gideremeyen ve bunları hastane raporuyla belgeleyen kişilere bakanlar bu destekten yararlanma imkanı yakalıyor.

Hasta ve yaşlı bakım desteklerinden yararlanmak için, hasta olan kişinin tam teşekküllü hastaneden verilecek raporla durumunu belgelemesi gerekiyor. Hastane tarafından engelli kişilere verilecek raporda, engel oranının yüzde 50 veya üzerinde olması isteniyor. Bunun yanında ağır engelli ifadesinin de raporda yer alması gerekiyor.

Bu şartların yanında bakımı yapan kişinin baktığı kişiyle akraba olması, aynı ev içerinde ikamet etmesi veya vasisi olması şartları da aranan kriterler arasında bulunuyor. Bu şartları taşıyanlar bakım parası başlığı altında, devlet desteğinden yararlanma imkanı elde ediyor.

Ödemelerde sağlık raporu yanında, destekten yararlanacak kişinin gelir durumu da değerlendiriliyor. Bu durumda aynı evde yaşayanların kişi başına düşen gelirinin asgari ücretin üçte ikilik bölümünden daha az olması aranan şartlar arasında ifade ediliyor.

https://www.ekonomi7.com/haber/6467/bakima-muhtac-ve-engelli-yakina-bakanlar-dikkat-960-liradan-bin-27-liraya-yukseldi.html

Evi kendisine ait olanlarla kirada oturanlari dikkate alınmaması çok yanlış.

bu desteğin alınabilmesi için en önemli kriter aynı ev içinde ikamet eden kişilerin, kişi başı gelirinin asgari ücretin üçte ikilik bölümünden daha az olması olarak ifade ediliyor. bu nedenle destekten faydalanamayan çok insan var. Değerlendirme gelire göre yapılıyor, giderler değerlendirmeye alınmıyor maalesef.

Konuyla direkt alakası olmasa da 2018 şubat için açlık ve yoksulluk sınırlarıyla ilgili araştırma sonucunu da paylaşayım.

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2018 Şubat ayı sonucuna göre:

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.636,59 TL,

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5.330,93 TL oldu.

Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 2.022,08 TL olarak gerçekleşti.

Belge: subat_2018_aclik_yoksulluk.pdf (903.3 KB)

Bu verilere göre bakıldığında 1 kişinin açlık sınırı 409,15 TL’dir.