Ceviz'in faydaları nelerdir?

images

Kuruyemişler çeşitli sağlık yararları ile ilişkilidir. Diğer fındıklar gibi, kan kolesterolünü düşürür, kardiyovasküler hastalık ve tip 2 diyabetle mücadele eder. Benzer şekilde, fındık safra kesesi hastalıklarına karşı faydalıdır ve kadınlarda kolon kanseri risklerini azaltır. Fıstıklarda bulunan birçok antioksidan kansere karşı özel koruma sağlar ve yaşla ilişkili hastalıklarla mücadele etmelerine yardımcı olur.
Ayrıca kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine müdahale edebilen: protein ve fitosterol bakımından zengindirler.

Ceviz kaç kalori?

100 gram kavrulmuş ve tuzlanmış ceviz 631 kalorilik bir enerji değerine sahiptir.

Ceviz’in faydaları nelerdir?

Kardiyovasküler sağlığınız için ceviz yemeniz tavsiye edilir… Yağlı tohum ve meyvelerin tüketimi ve özellikle de yer fıstığı, kardiyovasküler sağlık için mükemmel bir besin kaynağıdır. Kuruyemişler çok seviyede doymamış yağ asitleri içerirler. Bu, omega 3 ve sükroz formundaki, yağ asitlerinin içerdikleri omega 3’ün omega 6’ya oranla olumlu olmalarından kaynaklanır.

Buna ek olarak, iltihaplanmaya karşı mücadelede mükemmel etkili olan anti-inflamatuar özellikleri vardır. E vitamini, C ve selenyum açısından zengin - antioksidan etkiyle - tüketimi kanseri önlemede yardımcı olur. Aynı zamanda antioksidan sayesinde, akciğer direncinin iyileştirilmesine yardımcı oluyor ve inhale edilen toksinlerin neden olduğu hasarı azaltıyor.

Fito estrojenleri, kadınlarda menopoz etkilerine karşı savaşmaya yardımcı olur ve buna ek olarak, kalsiyum bakımından zengin olan ceviz, kemik ve dişleri güçlendirir.

Ceviz hakkında yapılan bazı deneyler

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Marshall Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, cevizlerin göğüs kanseri önlemeye yardımcı olabileceğine dair kanıt gösterdi. Araştırmacılar, bir grubun 56 g fındık eşdeğeri aldığı kemirgenlerle bir deney yaptıktan sonra bunu keşfetti. Sonuç, cevizi tüketenlerin, hastalığın gelişme riskini azalttığıydı. Yemeklere ceviz eklenmesi, hastalık teşhisi konduktan sonra zararlı hücrelerin büyüme hızını düşürdükleri kanıtladı.

Bununla birlikte, bir de olumsuz bir husus keşfedildi: Denemede kullanılan fındık miktarına ulaşmak için günde 14 ünite tüketilmesi gerekti. Sorun, yüksek kalorili içeriği ve vücudun iyi kolesterol, HDL düzeylerini düşürebilen doymamış yağları olarak gösterildi. Günde sadece altı ila 10 kuruyemiş yemeniz tavsiye edilmektedir.

Bu makale size faydalı oldumu?

Okuyan ve katkı sağlayan herkese teşekkūr ederim. Olumlu olumsuz her düşüncenizi yorum yazarak iletebilirsiniz. Herkese sağlıklı ve keyifli forumlar dilerim :slight_smile:

Ceviz beyin gelişimi, yapısı ve fonksiyonlarının korunması için de önemli gıda maddelerindendir. Günde bir avuç tüketildiği takdirde beyin hücrelerini korur ve hafıza ve mekansal öğrenme gibi kritik bölgelerde de iyileştirici etki sağlar.