Diyabet Whatsapp Grubu Kuruldu

Dünyada en sık karşımıza çıkan hastalıklardan biri olan diyabet, farklı ölümcül hastalıkların oluşumuna neden olabilmektedir. Bu hastalığın varlığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz için de hem sağlık sistemi hem de bireylerin yaşam kalitesi konusunda birçok risk teşkil eder. Diyabet ve diyabetle ilişkili hastalıklar milyonlarca kişiyi tehdit etmeye devam etmektedir. Hastalığın literatürdeki adı “diabetes mellitus” olarak bilinir. Bu ad Yunancada şekerli idrar anlamına gelir. Bunun nedeni kandaki şeker oranının çok yoğunlaşmasıyla birlikte şekerin idrara karışmasıdır. Kandaki şeker (glikoz) seviyesinin aşırı derecede yükselmesine hiperglisemi denir. Diyabet, hiperglisemiye neden olur. Kişinin yediği besinlerden kana geçen glikozu hücreler herhangi bir sebeple kullanamadığında kan şekeri yükselir. Diyabet, ömür boyu süren ve takip gerektiren bir hastalıktır. Hastalık, kalıtsal ve çevresel etkenlerin birleşimi ile oluşur. Hastalık sürecinde yapılması gerekenler kadar yapılmaması gerekenler de çok önemlidir. Uzun yıllar diyabetli olup da etkilerini hissetmeyen birçok hasta vardır. Özellikle fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme kültürü ve sakin bir yaşam tarzı bu hastalığın olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilir. Diyabet hastaları kendi beslenmelerine bilinçli bir şekilde devam etmelidir. Düzenli egzersizler, vücudun şeker dengesini düzenleyeceği gibi kişiye daha dinamik bir yaşam tarzı da sağlayacaktır. Diyabetin kontrol altında tutulabilmesi ve insan sağlığını tehdit etmemesi için sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite şarttır. Diyabet, tedavi edilebilen ancak tamamen iyileşmeyen kronik bir hastalıktır. Yeni tedaviler geliştirilse de bu hastalığı yeryüzünden tamamen silecek bir yöntem bulunamamıştır. Bu tip kronik hastalıklarda özellikle diğer hastaların tecrübeleri çok önem kazanır. Tecrübe ve bilgi paylaşımını sağlayabilmek adına diyabetle ilgili Whatsapp grubumuz kurulmuştur. Hastaların, hasta yakınlarının, hemşirelerin, psikologların, hekimlerin ve destek olmak isteyen gönüllülerin katılımını bekliyoruz.

Grubumuza katılarak bilgi alışverişinde bulunabilir, diğer hastalarla ve aileleriyle iletişime geçebilirsiniz. Yaşadığınız sorunları, denediğiniz tedavileri, kullandığınız cihazları ve tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

Grup Kurallarımız

  • Ticari paylaşım yasaktır.
  • Konu dışı paylaşım yasaktır.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak grubumuza katılabilirsiniz:

Diyabet Whatsapp Grubu » https://chat.whatsapp.com/LiDGL1VS6Z78K7tr5PQvB7

Yorumlar

Erdoğan BOZKURT - 3 Ağustos 2020 09:28
Çok güzel ve yararlı bir girişim.

Sesan - 4 Ağustos 2020 17:48
Erdoğan Bozkurt, merhaba. İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederiz.Yasemin karakuş - 14 Kasım 2021 23:48
Anadolu diyabet watsap grubuplarından birine girmek istiyorum link lütfen

Sesan - 15 Kasım 2021 16:33
Yasemin Karakuş, merhaba. Bu sayfada bulunan Whatsapp davet bağlantısına basarak gruba katılabilirsiniz.Mehmet Dal - 3 Ağustos 2020 21:05
Tebrik ediyorum böyle güzel bir girişim de bulunduğunuz için örgütlenme bilgi alışverişinde bulunmak güzel bir şey

Sesan - 4 Ağustos 2020 17:54
Mehmet Dal, merhaba. İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederiz.mustafa oğuzhan durmaz - 5 Ocak 2022 19:32
iyi günler. ben rehberlik öğretmeniyim. tip1 diyabet hastası öğrencim için gruba katılmak istiyorum

Sesan - 6 Ocak 2022 13:20
mustafa oğuzhan durmaz, merhaba. Bu sayfada bulunan Whatsapp davet bağlantısına basarak gruba katılabilirsiniz.Ahmet bütev - 29 Nisan 2023 14:50
Merhaba oğlum tip 1 diyabet hastası bende gruba katılmak istiyorum eğer mümkünseFatma Nur Demir - 18 Nisan 2023 16:33
merhaba ben üniversite öğrencisiyim. Ödevim için diyabet hastalarının bir haftalık rutini ile ilgili bilgi alamam gerekiyor.
acaba whatsapp grubuna katılsam yardımcı olabilir misiniz