Diyaliz Merkezleri Faaliyete Geçiyor

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ “Biga, Yenice ve Bayramiç ilçelerindeki diyaliz hastaları tedavi görebilmek için; il merkezine, diyaliz merkezine sahip yakın ilçelere veya özel diyaliz merkezlerine gitmek zorunda kalıyorlardı. Hastalar toplam bir seans için 8 saati ev dışında yollarda geçiriyorlar ve diyaliz sonrası çok ciddi sağlık problemleri yaşıyorlardı. Yapılan planlama ile 2017 yılında bu üç ilçemize de diyaliz hizmeti götürerek, halkımızın sıkıntılarını hafifletmeyi amaçlamaktayız” diyerek faaliyete geçecek diyaliz merkezleri hakkında bilgi verdi.

Biga, Yenice ve Bayramiç Devlet Hastanelerinde diyaliz merkezleri faaliyete geçiyor. Yeşildağ; “Biga ilçesinde faaliyet gösteren, yaklaşık 80 hastaya hizmet veren özel diyaliz merkezinin Ülkemizde 15 Temmuzda yaşanan darbe girişimi ile ilgili olarak FETÖ/PDY terör örgütü bağlantısı nedeniyle kapanması sonucu hastalar mağdur olmuştur. Bu mağduriyet kısa vadeli olarak hastaların Çanakkale ve Çan Devlet Hastaneleri Diyaliz Merkezleri ile il merkezindeki Özel Diyaliz Merkezlerine yönlendirme yapılmak suretiyle giderilmiştir.

Uzun vadede ise, daha öncesinde bünyesinde diyaliz merkezi bulunmayan, yaz aylarında misafir hasta sayısı artan ve ağırlıklı olarak 65 hastanın ikamet ettiği Biga ilçesinde mevcut hastanede yer sıkıntısı olması göz önüne alınarak, yeni hastane bahçesindeki hasta meşguliyet alanının diyaliz merkezine dönüştürülerek faaliyetlerine başlanması planlanmıştır. Bu amaçla, alan 8+1 Diyaliz Merkezinin taşıması gereken asgari şartlar sağlanacak şekilde 5+1 olarak projelendirilmiş, gerekli tamir ve tadilatlara başlanmıştır. Ayrıca tıbbi cihaz, donanım ve diyaliz sistemi ile birlikte demirbaş ihtiyaçları da planlanarak satın alımları gerçekleşmiştir.2 Adet sertifikalı hemşirenin yanı sıra 2 hemşire Bursa ilinde sertifikasyon kurs programına başlamış, 1 hemşire için de mayıs ayında başlayacak kursa katılımı için talep oluşturulmuştur.

Şubat ayı içerisinde hizmete girmesi planlanmakta olan diyaliz merkezinin tam kapasite hizmete başlamasıyla 54 hastaya hizmet verilecektir.Aynı şekilde, Yenice ilçesindeki diyaliz merkezi ihtiyacı nedeniyle geçici olarak Yenice Devlet Hastanesinin faaliyet gösterdiği yurt binasının giriş katında yer alan servis, bir üst kata taşınarak bu alan 4+1 diyaliz servisi olarak faaliyet gösterecek şekilde gerekli asgari şartları taşıyan planlama başlatılarak, proje revizyonu Yenice Belediyesi teknik ekiplerince yapılmaktadır. Şubat ayı sonunda faaliyete başlaması düşünülen merkezin diyaliz cihaz sistemi ve gerekli demirbaş alımları yapılmıştır. Toplam 14 hastaya hizmet vermesi planlanmaktadır. Bayramiç Devlet Hastanesinde ise bahçede bulunan eczane, ana binada daha uygun bir alana taşınmış ve bu alan 5+1 Diyaliz Merkezi şartlarını sağlayacak şekilde plan ve projesine başlanmıştır. Bayramiç Belediyesi desteği ile en kısa zamanda bitirilmesi beklenmektedir. Diyaliz merkezi için gerekli tıbbi cihaz ve demirbaş alımları ile ilgili çalışma başlatılmış olup, diyaliz merkezinin faaliyete başlaması ile toplamda Ezine Devlet Hastanesi, Çanakkale Devlet Hastanesi ve özel merkezlerde diyaliz hizmeti alan 30 hastaya ilçe şartlarında bu hizmet verilecektir” açıklamasında bulundu.