Migren Ağrılarından Nasıl Korunulabilir?

Migren Ağrılarından Nasıl Korunulabilir

Şiddetli baş ağrısı, aşırı gürültüden rahatsız olma ve mide bulantısı gibi belirtiler ile kendisini gösteren migren, kişinin hem sosyal hem de iş yaşamını ciddi anlamda aksatabilmektedir. Atak geçirmekte olan kişi bazı zamanlar işine gidemiyor, planlı sosyal aktiviteleri varsa iptal edebiliyor ya da atak geldiği an tüm işlerini bir kenara bırakarak sessiz ve karanlık bir ortamda ağrının geçmesini bekliyor.
Migrenin en önemli nedenleri arasında stres yer alıyor. Migren, ani bir stres olduğunda ağrı sıklığının artması ya da hemen başın ağrıması şeklinde gelişmektedir. Çok uyumak ya da uykusuzluk, uzun süreli açlık da önemli tetikleyiciler arasında yer alıyor. Kadınlar adet dönemlerinde yaşadığı hormonal değişiklikler nedeniyle ağrılarda artış gözlenmektedir. Sigara içmeyen bir kişinin yoğun ışıklı ve yoğun dumanlı bir ortamda bulunması, lodos esen havalar, deterjan kokuları, mayalı ve alkollü içecekler ve parfüm kokuları da migreni tetikleyici sebepler arasında yer alıyor.
Migren tedavisinde temel hedef ağrı sıklığını azaltmaktır. Migren tanısı konulmasının ardından tedaviyi belirleyen en önemli konu hastanın atak sıklığıdır. Hasta bir aylık süre içerisinde üç ya da daha fazla ağrı yaşıyorsa koruyucu bir tedavi uygulanmak ve ağrıların sıklığının azaltılması gerekmektedir. Eğer hastanın ağrısı üçten daha az ise yalnızca ağrı olduğu sırada ağrı kesicinin uygulanması ile ağrının geçirilmesi yoluna gidilmelidir. Migren hastaları ağrı başladığı anda en etkili ilacı almalıdırlar. Ağrı kesici almak konusunda geç kalındığı takdirde, ağrı iyice şiddetlenirse ağrının geçirilebilmesi çok daha zor bir hal alabilir.

Migren’den korunmak ya da etkilerini azaltabilmek için çeşitli yöntemler denenebilir. Peki, migren ağrılarından nasıl korunulabilir?

• Uyku düzeni ihmal edilmemelidir. Belirli saatlerde uyunmalı ve belirli saatlerde uyanılmalıdır.
• Dengeli ve yeterli beslenilme ve kesinlikle öğün atlanılmamalıdır.
• Stres ve gerilimden mümkün olduğu kadar uzak durulmaya çalışılmalıdır.
• Düzenli olarak spor yapılmalı.
• Günde ortalama 2 -3 litre su tüketilmelidir.
• Lodos esen havalarda dışarıya çıkmamaya çalışılmalıdır.
• Keskin kokulardan ve parlak ışıklı, yüksek sesli ortamlardan uzak durulmalıdır.