Multipl Skleroz (Ms) Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Multipl Skleroz (Ms) Hastalığı Nedir?

Omuriliğin zedelenmesinden kaynaklı bağışıklık sisteminin omuriliği reddederek ona saldırması sonucu ortaya çıkan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Hastalığın sebebi tam olarak bilinmese de bağışıklık sistemi omuriliğe saldırarak ciddi hasarlara yol açmaktadır. Hasar alınan noktalara göre hastalıkta oluşan şikayetler de değişkenlik gösterir.

Bu hastalığın tanısı nörolojik bulgular ve buna dayanan muayene sonucu konur. Ms şikayetleri nedeniyle çoğu hastalık ile karıştırılmaktadır. Örneğin şiddetli bir baş ağrısının sebebi EMAR görüntülerine göre Migren yerine MS olarak nitelendirilebilir. Kesin ve net sonucu klinik belirtilerden alınır. Klinik belirtilerin MS ile uyumlu olması gerekir.

MS Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın nedeni aslında günümüzde kesin olarak bilinmemektedir. Yapılan araştırmalara göre hastalığa neden olan bulgular arasında beslenme alışkanlıkarı, çoğrafi faktörler, vücudun savunma sistemi gibi sebepler öne sürülmüştür fakat kesin olarak ortaya konulmamıştır. Günümüzde ise hastalığın genetik olabileceği görüşü üzerinde durulmaktadır.

Bazı araştırmacıların oraya sürdüğü teoride ise kişinin çocukluk veya gençlik döneminde vücuduna giren bir virüsün bu hastalığa neden olduğu yönündedir. Yani virüs uzun süre vücutta kalmakta daha sonra ise herhangi bir hastalık ile kendini göstermektedir.

Bilim insanlarının ortaya sürdüğü teori ise hastalığa vücudun kendi bağışıklık sisteminin neden olduğu yönündedir. Açıklaması da vücudun bağışıklık sistemi dışarıdan gelen mikroplara ve virüslere karşı kendini savunurken MS hastalarında bu virüs ve mikroplar sinir sistemine saldırmaktadır.

Sonuç olarak teorilerin tümünü ortak bir şekilde ele alırsak; Genetik olarak bağışıklık sistemi güçsüz kişilerin dışarıdan gelen virüs ve mikroplarla sinir sisteminin hasar aldığını ve bunun sonunca MS olarak adlandırdığımız hastalığın oluştuğunu söyleyebiliriz.

Sinir sistemi, (omurilik) vücudun merkezi olarak düşünüldüğünde hasar alması sonucu vücutta da bazı sorunlar ortaya çıkacaktır; örneğin kişinin yürümesi bacak ve ayak uyuşukluğu, denge problemi, kas güçsüzlüğü ve görme zorluğu gibi sebeplerle zorlaşacaktır. Bunların dışında vücutta konuşma bozuklukları, titreme, konsantrasyon, hafıza ve problem çözme becerilerini etkileyen nörolojik durumlar meydana gelecektir.

MS Hastalığının Tedavisi Nedir?

Bu hastalıkta belirli bir tedavi yöntemi yoktur. Birçok farklı yolla tedavi süreci başlatılabilir. Tedaviler hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz fakat ilerlemesini durdurur ve yavaşlatır. Bu nedenle çoğu tedavi yönetimi hastalığın derecesine göre değişiklik gösterir. Sadece derecesine göre değil hastadaki bulgulara göre de tedavi süreci başlatılabilir. Örneğin depresyon, yorgunluk, unutkanlık gibi belirtilerde ilaç tedavisi uygulanırken; yürüme bozukluğu, ayaklarda uyuşukluk gibi belirtilerde ilaç tedavisi ile birlikte fizik tedavi de uygulanabilir.