Oksijen Konsantratörü Alırken Nelere Dikkat Edilir?

image

Bildiğiniz üzere oksijen konsantratörleri havadaki oksijeni kendi lehine çevirerek kesintisiz oksijen verimi sağlar. Oksijen gazı üretimi yaparak bu işlemi sürekli tekrarlar. Özellikle KOAH geçiren hastalar için yaşam kalitesini arttırıcı özelliği bulunur. Aşağıda Oksijen konsantratörü almadan önce gözden geçirmeniz gereken kriterler bulunmaktadır.

Oksijen Konsantratörü Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde:

  1. Kullanım talimatlarına göz atın: Oksijen konsantratörü almadan önce mutlaka kullanım talimatlarına göz atınız. Bazı maddeleri oldukça önemli olabilmektedir. Bunlardan bazı maddeleri kısa bir şekilde aşağıda verilmiştir. Oksijen konsantratörleri sürekli çalışabilir şekilde olsa bile, 6 – 7 saat sürekli kullanım için ortalama yarım saat kadar dinlendirmeniz cihazın ömrünü uzatır. Ayrıca cihazın ısınması engellenmiş olur. Yetkili servis ile bağlantıya geçebileceğinizi kullanım talimatlarını okurken bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylelikle içinizde en ufak bir şüphe kalmaz.

  2. Alırken avantajlarını gözden geçirin: Alırken avantajları hakkında bilgi edinmeye bakın. Buradan bilgi verecek olur isek en önemli özelliği oksijeni saklayabilme özelliğidir. Ancak bu sistemler uygun fiyatlı değildir. Oksijen saklanmak isteniyorsa oksijenin taşınması için de bir araç gerekiyor.

  3. Nasıl çalıştığı hakkında bilgi alın: Teknik servis yardımıyla nasıl çalıştırıldığı veya çalıştığı hakkında bilgi alın. Nasıl çalıştığına ait biz bilgi verecek olur isek havadan emilen oksijeni konsantratörün filtresinden geçirilerek tozlardan kurtulur. Sonra basınç uygulanarak molekül elek sisteminin içerisine yollanır. Bu sistemin içerisinde azot tutulur ve oksijen geçer. Kalan azot ise bazı zamanlarda dışarı atılır. Oksijen gazı bu sırada birikmeye başlar. Uygun ölçüye ulaştığında uygulanan kişiye oksijen gönderilir. Oksijenin akış miktarı cihaz üzerindeki aletlerden ayarlanır. Bu döngü sürekli devam eder.

  4. Aklınıza takılan soruları sorun veya doktor tavsiyesi alın: Oksijen ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü soruyu sorun. Mesela birkaç tanesini siz sormadan cevaplayalım. Oksijen konsantratörü bağımlılık yapmaz. KOAH hastaları için kullanılabilir. Olası bir elektrik kesintisinde ayrıca oksijen tüpünüz olması gerekir. Çünkü oksijen konsantratörü elektrik ile çalışan bir cihazdır. Doktorunuzdan bu konuyla alakalı bilgiler edinin. Hangi hastalığa karşı kullanacak iseniz doktorunuz nasıl kullanmanız gerektiğini size söyleyebilir.

  5. Çeşitleri hakkında araştırma yapın: Bildiğiniz üzere oksijen konsantratörleri ev için yapılmıştır. 5 adet çeşidi bulunmaktadır. Bunlar dakikada kaç litre üretim yapmasıyla alakalı bir durumdur. 3 Lt/dk, 5 Lt/dk, 10 Lt/dk, taşınabilir oksijen konsantratörü, kişisel oksijen istasyonu gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bunları iyice araştırdıktan sonra ürünü yeterli incelediniz demektir.