Pozisyonlu Havalı Yatakların Özellikleri Neledir?

Pozisyonlu havalı yatak, yatağa bağımlı hastaların kolay pozisyon almasını sağlamak amacıyla üretilmiş, teknolojik donanımlardaki bir medikal üründür. Uzun süre yatağa bağımlı olan hastalarda, sürekli yatmaktan kaynaklı yatak yaraları oluşmaktadır. Bu yaraların oluşumunun önlenmesi için pozisyonlu havalı yataklar kullanılmaktadır.

Pozisyonlu havalı yataklar, hastayı, sağ, sol ve orta olmak üzere konumlandırır. Otomatik kontrol kutusundan gerekli ayarlamalar yapılarak, hastanın istenilen yöne pozisyon alması sağlanır. Hastanın refakatçisi yanında olmasa bile, sistem otomatik olarak çalışmaya devam eder ve pozisyon alma konusunda hastaya yardımcı olur. Pozisyonlu havalı yatağın çarşafı çıkarılarak yıkanabilir özelliktedir. Üstelik su geçirmez, hava alır ve hastanın vücudunun kuru kalmasını sağlar. Bası yaralarının önlenmesi veya tedavi edilmesi için, ideal basınç sistemi de, ayarlanabilir özelliktedir.

Hastaya, 20-25 derece arasında pozisyon aldırabilme özelliğine sahip havalı yataklar, hastanın uykusundan uyandırılmadan, rahatça konumlandırılmasını ve vücudunda bası yaraları oluşmasını engellemektedir. Kumanda sistemi ile pozisyon aldırma veya ideal basınç ayarlama işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Yatağa bağımlı hastaların vücudunda bası yarası oluşmasının sebebi, hastanın sırtının nemlenmesinden kaynaklanmaktadır.

Pozisyonlu havalı yatak üzerinde bulunan havalandırma noktaları, hastanın vücudunun hava almasını, doğal olarak kuru kalmasını sağlayarak yara oluşmasını engellemektedir. Enfeksiyon riskine karşı, yatağın çarşafı belirli bir kullanımdan sonra çıkarılır, yıkanıp dezenfekte edilir ve yeniden takılır. Ayrıca, pozisyonlu yatak üzerinde acil durumlar için çift boşaltım sistemi de bulunmaktadır. Hastanın konforu ve sağlıklı bakımı için pozisyonlu havalı yatak en ideal medikal üründür.

Hastaların her türlü konforu düşünülerek üretilmiş pozisyonlu havalı yataklar, üstün teknolojik donanıma sahiptirler. Hastanın kilosuna göre, basınç ayarı yapabilme özelliği de, ideal basınç ayarının yapılmasını sağlamaktadır. Yatağa bağımlı hastaların hareket ettirilmesi ve pozisyonunun değiştirilmesi, bireysel olarak çok zordur. Bu yüzden hem yatan hasta hem de refakat eden kişi hastalık sürecinde sıkıntı çekmektedir.

Teknolojik gelişmelerin sağlık sektörüne sağladığı en büyük katkılardan birisi pozisyonlu havalı yataklardır. Sadece kumanda sistemi üzerinden hastanın pozisyonunun basitçe değiştirilmesi, hatta hasta uykusundan bile uyandırılmadan bu işlemin yapılabilmesi, hem hastaya hem de ona bakan kişiye büyük kolaylık sağlamaktadır.

1 Beğeni