Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

image

Bir çok kişi fazla kilolarından yana dertlidir. Fazla kilolardan kurtulmak için nice araştırmalar, diyetler ve spor aktivitileri denemenize rağmen başarılı olamadınız mı? Yada kilo vermek isterken vücudunuzu gerekli vitaminlerden mahrum bırakarak, türlü sağlık sorunlarının kapısınımı araladınız? Eğer öyleyse bu makale tam size göre demektir. Bu makalede işleyeceğimiz konu: Hızlı kilo kaybının zararları nelerdir? Sağlıklı kilo kaybı nasıl olmalıdır? ve bu çerçevede aklınıza gelecek sorular düzinesidir.

Diyet nedir? Nasıl yapılır? Eğer ki bu konular ilginizi çekiyorsa, birazcık matematik bilgisine ihtiyacınız var demektir. Çünkü diyet yaparken genel olarak yapılan işlem kaloriyi hesaplamak ve çıkan sonuca göre bir beslenme tablosu oluşturmaktır. Matematiğe, Günlük kaç kalori yakmalıyım? İhtiyacım olan kalori ne kadar? gibi soruları yanıtlamak adına ihtiyaç duyacaksınız. Sağlıklı kilo verme konusunda uzmanların tavsiyesi ve dünyada genel olarak kabul edilen kilo kaybı miktarı, haftada yarım kilodur. Bir başka deyişle haftada yarım kilo veren kişi sağlıklı kilo veren kişidir. Yarım kilo toplamda 3.500 kalori içermektedir. 3.500 kalori tasarruf ettiğiniz taktirde yarım kilo vermiş olursunuz. 3.500 ü bir haftaya böldüğümüz de günlük 500 kalori gibi bir rakam ortaya çıkmaktadır.

Her insanın çalışma tablosu, aktiviteleri ve hareket durumuna göre bir kalori ihtiyacı vardır. Kimisine günlük 2.500 kalori yeterli olacakken kimisine günlük 3.500 kaloriye kadar gerekmektedir. Sağlıklı kilo vermek için ilk önce günlük kalori ihtiyacınızı hesağlamanız gerekmektedir. Bunu hesap etmek adına internette hizmet veren bir çok site vardır. Fakat bu sitelerin hesaplamaları çoğu zaman yanlış çıkmaktadır. Sizler günlük kalori ihtiyacınızı spor hocanıza veya bir uzmana sorarak öğrenebilirsiniz. Bu kesinlikle en doğru yoldur.

Kilo Kaybının Bilimsel Açıklaması

İnsanlar zaman zaman kilo alıp, kilo verebilirler. Peki hiç merak edip sormadınız mı? Nasıl kilo alırız? Nasıl kilo veririz? Tabiki bunun da mantık çerçevesine sığan bir cevabı var. Yukarıda günlük kalori ihtiyacından bahsetmiştik. Günlük kalori ihtiyacı, yaptığınız aktivitelere göre tüketmeniz gereken besinleri belirler. Eğer ki fazla kilolarınız varsa günlük kalori ihtiyacınzıın 500 kalori altında besin tüketmeniz gerekmektedir. Ayrıca kilo almanız gerektiği taktirde, yine günlük 500 kalori fazla tüketerek bunu sağlayabilirsiniz.

Hızlı Kilo Kayıplarına Dikkat

Hzılı mı kilo vermek istersiniz, sağlıklı mı kilo vermek isrtersiniz? Aklı başında herkesin bu soruya karşı verdiği cevap tabi ki de sağlıklı bir şekilde kilo vermek olacaktır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek kesinlikle hızlı bir şekilde yapılmamalıdır. Zira hızla ve sağlıksız verilen kilolar çok geçmeden geri alınan kilolardır ve tavsiye edilmez. Çevrenizde şu spor salonu bilmem kaç günde kaç kilo verdirmeyi vaad ediyor diye söylentiler olabilir. Reklam ve ürün tanıtımlarında da bu gibi şeyleri sıkla görmeniz mümkündür. Kesinlikle bu tür vaadlere karşı taviz verilmemelidir. Düşünün ki günlük kalori ihtiyacınız 2.500 kcal. Siz koşu bandına ıkıyorsunuz ve toplam da 3.000 kalori yakana kadar koşuyorsunuz. Bu durumda dengeli bir şekilde kilo vermiş olmak mümkünmü sizce?

İnsanlar sizin zaaflarınız üzerinden para kazanmaya çalışacaktır. Makalenin başında da bahsettiğim gibi bir çok kişiyi ilgilendiren bir problemdir kilolar. Bu nedenle mümkün olduğu kadar mantığa sığar diyetlere kulak asmanızı ve gerçekten iyi referansları olan diyetisyenleri dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Ne Olduğu Belirsiz Zayıflama İlaçlarına Dikkat

Zannedersem sene 2012 falandı. O zamanlar yaklaşık her radyoda afrika mango isminde bir zayıflama ilacı satılıyordu. Çok geçmeden bu ilacı içen kişilerde sağlık sorunları kendini göstermeye başladı. Bu haberleribn medyaya düşmesiyle birlikte ilacı pazarlayanlar, komisyon alanlar ve hatta reklamını yapanlara kadar yasal işlemler yapılmıştı. İnternet üzerinde ve bazı kanallar da reklamı yapılan bu ürünleri alırken bir kez daha düşünmek lazım. Benim şahsi düşüncem bu tür ürünlerin eczane ve benzeri sağlık ürünleri satan yerlerden alınmasında fayda var. Çünkü sağlık kurumlarına gelen ve halka sunulan ilaçlar belirli denetlemelerden geçmektedir. İnternet üzerinden hiç referansı olmnayan ve referansı varmış gibi gösterilen ürünlerin ise çoğu zaman sağlığa zararlı olduğu görülmüştür.

Peki gerçekten kaliteli ilaçları internet üzerinden satın alma konusunda bu kadar çaresizmiyiz? Tabi ki de hayır. Belgeleri olan ve internet üzerinden satış yapan sağlık kurumnlarıda vardır muhakkak. Sadece alırken bir kez daha düşünmenizi tavsiye ediyorum.

Direkt kilo vermeye odaklanmak yerine, sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak zaten vücut kitle endeksimizi olması gereken seviyede tutacaktır.

Vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır ?

Boy (M) X Boy (M) = Boy Çarpımı
Kilo (Kg) / Boy Çarpımı = Vücut Kitle Endeksi
Vücut Kitle Endeksi 18.5 kg/m²’nin altında ise zayıf, 18.5-24.9 kg/m² arasında ise normal, 25-29.9 kg/m² arasında ise fazla kilolu olarak bilinir.

Pek anlaşılır olmadı bana sorarsanız.Bir örnekle anlatabilirseniz daha iyi olur.

(Boy)165 x (Boy)165 = 27225 (Boy Çarpımı)
(Kilo) 50 / (Boy Çarpımı) 27225= 0.18 (Vücut Kitle Endeksi)

Obezitenin artış sebebi artık insanların daha fazla fastfood tüketmesi. Fast-food yiyecekler bilindiği gibi hem kanserojen maddeler içerir hem de sağlıksız bir şekilde kilo almamıza yol açar. Sağlıklı beslenme programında mutlaka meyve ve sebze bulundurmalıyız.