Stres Hangi Kronik Hastalıklara Sebep Oluyor ?

Stersin sizde yalnızca gerginlik yarattığını ve güzel bir masaj ile her şeyin yoluna gireceğiniz düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Nefes darlığı, çocuk sahibi olamamak gibi pek çok sıkıntının altında yoğun stres olabilir. Stres ve neden olduğu hastalıklar oldukça fazla;

Migren
Stres yalnız başına migren sebebi olmasa da, migrene sebep olan faktörlerin etkisini arttırmaktadır. Stresli dönemlerdeyken yaşam tarzındaki değişiklik, daha şekerli ve yağlı beslenilmesi ile uyku düzenin bozulması migrene neden olabiliyor.

Üst Solunum Yolu Hastalıkları
Daha uzun olaylar sebebi ile ortaya çıkan kronik yüksek stres üst solumunum yolu hastalıklarına karşı olan hassasiyeti arttırmaktadır.

Kalp Hastalıkları
Stersin kalp hastalıklarına etkisi ile ilgili henüz fikir birliği sağlanamamıştır. Tek başına mı kalp hastalıklarına neden oluyor, yoksa diğer risk faktörlerinin etkisini mi arttırıyor sorularına henüz yanıt alınamamıştır. Ancak stres faktörlerinin azaltılmasının kalp hastalıkları riskini de düşürdüğü görülmektedir. Çünkü kronik stres etkisindeyken kalp atışı hızlanıyor, tansiyon yükseliyor, yağ asitleri kana karılıyor ve karın bölgesinde yağlanma başlayabiliyor. Tüm faktörler ise kalp hastalıklarına neden oluyor.

Kısırlık
Stres ile beraber ortaya çıkan hormonlar, seks hormonlarını etkiler erkekte sperm sayısını düşürür, kadında ise yumurtlamayı baskılar. Yapılan araştırmalar stresin üreme hormonlarını direkt olarak etkilediğini gösteriyor. Aynı zamanda cinsel arzunun azalmasına da neden olmaktadır.

Vajinal Enfeksiyon
Vajinadaki bakteriyel enfeksiyonların ortaya çıkmasındaki faktörler arasında stres de yer alıyor. Tedavi edilmediğinde erken dönem düşüklerine sebep olması nedeni ile hayati tehlike taşıyan bazı vajinal enfeksiyonlar stres nedeniyle daha kolay ortaya çıkıyor.

Astım
Tek başına önemli bir etken olmasa da ruhsal sıkıntılar, endişe ve çaresizlik gibi duygular astımı tetiklemektedir. Stresli olunan dönemlerde astım atağı geçirme tehlikesi artmaktadır.

Egzama

Egzama hastaları hastalığı tetikleyici alerjen ve gıdalardan uzak olsa dahi bazı anlarda şikayetler artabilir. Bu durum altındaki etken ise stresin egzamanın alevlenmesine neden olmasıdır.

Bel Ağrısı
Hayatında aşırı stres olan kişiler, çok ağır bir yük kaldırmışçasına bel ağrısı çekmektedir. Bu durumun nedeni ise stresin hormonlarının kasların gerilmesine sebep olmasıdır. Bu gerginlik normal zamanda etkisi hissedilmeyecek bir hareket nedeni ile yaralanmalara sebep olabilir.