Süt Saklama Poşetinin Anneler ve Bebekler İçin Avantajları Nelerdir?

Anne sütünde, protein, yağ, vitamin, karbonhidrat ve bebeğin bağışıklığını güçlendirecek antikorlar bulunur. Uzmanlar yeni doğmuş bir bebeğin ilk 6 ay beslenmesinde mutlaka anne sütü önerir. Anne sütüyle beslenmenin bu süreçte kesintiye uğramaması çok önemlidir. Bu nedenle anneler, daha önceden sütlerini sağarak süt saklama poşetlerinde muhafaza edebilirler ve bebeklerinden uzaktayken de anne sütüyle beslenmelerini sağlayabilirler. Süt saklama poşetleri, gıda saklama amacıyla kullanılan polietilen malzemeden üretilmiştir. Steril edilerek paketlenir. Paketten çıkarıp hemen kullanılabilir. Anne sütünün, besin değeri ve bağışıklık sağlayıcıları kaybolmadan, bir süre saklanabilmesini sağlar. Bu tip ürünlerin içeriğinde kanserojen plastik maddeler bulunmadığı için bebeklerin sağlığı üzerinde de risk oluşturmaz. Süt saklama poşeti kullanıldığında, bebeğe zarar verebilecek maddeler süte karışmaz. Böylece, anne sütü güvenle saklanabilir veya taşınabilir. Anne sütü, bebekler için her açıdan çok değerlidir.

Emme süresi ve sıklığı bebeğin kaç aylık olduğuna ve annenin süt üretim miktarına göre değişir. Bebekler ortalama olarak her 2 saatte bir süt emmek ister. Bazı durumlar emzirmede sorunlar oluşturabilir. Örneğin, annenin sütü az geliyorsa bebek doymadığı için daha uzun süre emmek isteyebilir ve annenin cildinde yaralar oluşabilir. Bazen de annenin sütü yeterli olsa da bebek emmek istemeyebilir. Böyle durumlarda anne sütü biberon veya emzirme destekleyici sistemler ile bebeğe verilebilir. Bunun için annenin gün içinde sağım yapması ve sütünü biriktirmesi gerekir. Göğüs pompası adı verilen cihazlarla süt sağılabilir. Sütün taze kalabilmesi için de saklama poşeti kullanılır. Bu ürünler, özellikle çalışan anneler için kurtarıcıdır.

Günün bir bölümünde bebeğinin yanında olamayan anneler göğüs pompasıyla süt sağabilir. Sağılan sütü daha sonra bebeğine vermek üzere saklayabilir. Saklama poşetine konan süt besin değerini kaybetmeden uzun süre dayanır. Bebeğin bir sonraki beslenmesine kadar buzdolabında bekletilebilir. Sadece çalışan anneler için değil sütü az gelen veya herhangi bir sebeple emzirmede sorun yaşayan veya çok çocuklu anneler de bu şekilde bebeklerini besleyebilirler. Çok fazla süt üreten anneler bebeklerini emzirdikten sonra sağım yaparak sütü saklayabilir. Böylece, vücutta fazla miktarda biriken sütten kaynaklanan rahatsızlık hissi oluşmaz.

Anne Sütü Ne Kadar Süre Saklanabilir?

Anne sütü bu poşetlerin içindeyken oda sıcaklığında +25 derecede 8 saate kadar, soğutucuda +15 derecede 24 saate kadar, buzdolabında +4 derecede 120 saate kadar, buzdolabında -15 derecede 2 haftaya kadar, buzdolabında -18 derecede 6 aya kadar, derin dondurucuda -20 derecede 12 aya kadar, -70 derecede ise 12 aydan fazla süreyle güvenle saklanabilir. Dondurularak saklanan anne sütünün bebeğe bir zararı yoktur ancak sütün bileşimindeki bazı yağ moleküllerinin besleyiciliği azalabilir.

Dondurulmuş Anne Sütü Nasıl Eritilir? Nasıl Isıtılır?

Dondurulmuş anne sütü oda sıcaklığında kendiliğinden erimeye bırakılmalıdır. Çok uzun süre açıkta beklerse de süt bozulabilir. Ocağın üzerinde veya mikrodalga fırında eritilirse sütün protein yapısı bozulduğu için besin değeri azalır. Ayrıca çok ısıtılan süt bebeğin ağzını yakabilir.

Bir kabın içine ılık su konur. İçeriğinde donmuş anne sütü bulunan saklama poşeti ılık suya bırakılır ve sütün erimesi beklenir. Saklama poşetleri normalde sızdırmaz özelliktedir. Yine de her ihtimale karşı poşetin ağız kısmı yukarı doğru durmalı ve suyun dışında kalmalıdır. Böylece olası bir sızma yaşanırsa süt ziyan olmaz. Sütün erimesi sağlandıktan sonra uygun sıcaklığa getirilip bebeğe verilebilir.

Donmuş anne sütü eritildikten sonra buzdolabında 24 saat sıvı halde saklanabilir ve bu süreçte tüketilebilir. Bebeğe verildikten sonra kalan süt tekrar saklanmamalı ve atılmalıdır.

Süt Saklama Poşeti Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Poşeti seçerken kullanım kolaylığına, hijyenik olmasına ve poşetin üretildiği malzemeye dikkat edilmelidir.

Süt saklama poşetlerinin içeriği buzdolabı poşetlerinden farklıdır. Tek kullanımlıktır ve önceden steril edilerek paketlenmiştir. Üretiminde BPA, PVC ve ftalat kullanılmamış olmalıdır.

Ürünün özellikleri ve üretiminde kullanılan malzemeler paketin üzerinde yer alır. Tedarik etmeden önce mutlaka kontrol edilmelidir.

Poşetin üzerinde sağım tarihinin ve saatinin yazılabileceği bir bölüm olmalıdır. Ayrıca içerisindeki sıvının miktarını belirten ölçeklendirme göstergesi bulunmalıdır.

Süt Saklama Kabının Farkı Nedir?

Süt saklama kapları, camdan ya da polipropilen malzemeden üretilmektedir. Bu kaplar, sütün besin değerini bozmaz, zararlı madde içermez ve dayanıklıdır. Elde veya bulaşık makinesinde yıkanıp tekrar kullanılabilir. Biberon temizleme fırçasıyla ve ılık suyla da temizlenebilir.

Saklama poşetlerinde olduğu gibi uygun koşullar sağlanırsa kapların içinde de çok uzun süre zarar görmeden sütün saklanması mümkündür.

Genellikle, kullanılan göğüs pompasına uyumlu modeller tercih edilir. Böylece süt sağımı doğrudan saklama kabının içine yapılabilir.

Bazı modellerde ise biberonlu başlık vardır. Saklama kabındaki süt eridikten sonra biberonlu başlık takılarak bebeğe verilebilir.

Yorumlar

Elif Edim - 25 Nisan 2016 02:33
Süt saklamak için caM şişeler kullanıyorum normalde. Ama okuduğum bir yazıda bu tarz şişeleri kullanmanın bebek sağlığına etki edebileceğini duydum ve açıkçası korktum. Bu ürünlerden temin etmek istiyorum ama kullanımı hakkında sizden detaylı bilgi almak istiyorum. Kaç adet poşet bulunuyor bir pakette ve bu poşetleri bir defalık mı kullanabiliyoruz? Elinizde var mı bir de? Size en yakında nerede ulaşabilirim?

Celil Çağlar ÖZLÜ - 26 Nisan 2016 09:52
Merhaba. Cam malzemeden üretilmiş süt saklama kapları var. Bunları güvenle kullanabilirsiniz. Dilerseniz süt saklama poşeti de kullanabilirsiniz. Farklı birkaç markanın ürüü stoklarımızda mevcuttur. Daha detaylı bilgi ve sipariş için bizimle iletişime geçmenizi rica ederim.