Tansiyon Takibi Neden Önemlidir?

Tansiyon-Takibi-Neden-%C3%96nemlidir-2

Hayat adına oldukça önemli bir değeri ifade eden tansiyon, kanın damar çeperlerine yaptığı basınç olarak ifade edilebilir. Tansiyon dediğimiz kan basıncının çok yüksek olması durumunda, hayat kalitesini düşüren sorunların yaşanması söz konusu olabilir. Tansiyon herkeste vardır ve normal değerler içerisinde olduğunda yaşamın devam etmesini sağlar. Ancak 180/100 mmHg seviyelerine yükselen tansiyon vücuda zarar verebilir.

Tansiyonun artması halinde kişi vücudunda baş dönmesi, kalp ağrıları, kulak çınlaması, nefesinde yaşadığı daralmalar, bulanık görme gibi etkileri hisseder. Bu gibi durumlar belirdiğinde kişinin tansiyonunu ölçmesi ve değerlerini kontrol etmesi gerekir. Tansiyonu düşürmek içinde başın soğuk suyla yıkanması, bir bardağa yarım limon sıkılarak, suyla beraber içilmesi ya da nar suyu içilmesi gibi yöntemler uygulanabilir.

Neden dikkat etmeliyiz?

Tansiyon konusuna dikkat edilmesinin birçok sebebi var. Sağlıklı yaşam ve hayat kalitemizin düşmemesi için tansiyonumuza dikkat etmemiz gerekir. Bunun için ilk önemli yapılması gereken şey, doğru bir beslenme alışkanlığı edinmektir. Obez olan kişilerde tansiyon rahatsızlığı daha fazla görünür. Bu tür kişilerde tansiyon takibi daha önemli bir hale gelir.

Tansiyon böbreklerin ve kalbin tahrip olmasına neden olur. Tedavi edilmezse, gözlerinde rahatsızlık kapmasına neden olabilir. Gözün retinası ve arka kısımlarındaki damarlar, tansiyondan dolayı tahrip olabilirler. Sadece tansiyonu yükselmesi değil, tansiyonun düşmesi de bir problemdir. Tansiyon dengesizliğinin çok fazla tahribata sebep olmaması adına tedavi olunması gerekir.

Tansiyonunuzu sürekli takip edin!

Tansiyondan yana sıkıntısı olan insanlar, kendi tansiyon dengelerini ölçmek için gerekli cihazları kullanma yeteneğine sahip olmalılar. Dijital cihazlar sayesinde, tansiyon ölçme işleminin daha rahat bir hale geldiğini söylemek mümkündür. Ancak dijital aletlerin yanılgı payı çok yüksektir. Bu nedenle klasik tansiyon cihazlarının kullanılması daha çok tercih edilmelidir.