ABD'nin İran'a Yaptırımları Hakkında Bilgilendirme Metni

TC. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış ilişkiler Genel Müdürlüğü tarafından iletilen ABD’nin İran’a yaptırımları hakkında bilgilendirme metnini aşağıda bulabilirsiniz.

Dünya basında da zaman zaman yer aldığı üzere, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik yaptırım kararları almaya devam ettiği bilinmektedir. ABD’nin İran’a yönelik tek taraflı yaptırım kararları ve uygulamalarının ülkemiz açısından hukuki bağlayıcılığı bulunmamakla birlikte, ABD’nin yaptırımlarını sınır aşan nitelikte uygulayabilmesinin, yaptırıma tabi kişilerle ve kuruluşlarla iş akdine girebilecek firmalarımızın, işletmelerimizin ve kuruluşlarımızın dolaylı olarak yaptırımlardan etkilenme olasılığına yol açabilmesi ihtimal dahilindedir. Bu itibarla, ülkemiz şirketlerinin/firmalarının/işletmelerinin İranlı şirketlerle ve kişilerle olan iş ilişkilerinde bu hususu dikkate almalarında fayda görülmektedir.

ABD Dış Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (Office of Foreign Assets Control https://sanctionssearch.ofac.treas.gov/ adresindeki yaptırım listesi arama sayfasında, ABD’nin yaptırımlarına tabi kişi (individual) veya kuruluş (entity) isimlerine ülke (country) bazlı olarak erişilebilmektedir.

Şirketlerin/firmaların bu hususa ilişkin soruları olması halinde, en doğru yönlendirmenin Dışişleri Bakanlığı, Tahran Büyükelçiliği ([email protected]) veya Tahran Ticaret Müşavirliği ([email protected]) tarafından yapılabileceği değerlendirilmektedir.