Acil Sağlık Hizmetleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları 4

Soru:

Acil kalp ve kanser hastalarından hastanelerde hiçbir ücret talep edilmeyeceği konusunda Sağlık Bakanı’mızın gecen hafta bir açıklaması oldu.Özel hastane dahi olsa ücret alınmayacak dedi.Ama ben annemi acil kanser hastası olarak hastaneye götürüldüğünde belli bir miktar ödedik. Bunun doğru olup olmadığını öğrenip ona göre işlem yapacağım. Bu konu hakkında bilgilendirilmek istiyorum.

Cevap:
Acil vakalarda ve kanser hastalıklarının tedavisinde (kemoterapi, radyoterapi, radyoizotop tedavileri) ilave ücret ve katılım payı uygulaması bulunmamaktadır. Diğer bir deyişle vatandaştan ücret istenmemesi gerekmektedir.

Soru:

23.04.2012 tarihinde acilden giriş yaptık. Sigortamız olmadığı için röntgen parası olarak 53.40 TL alındı. Acilden giriş yapmamıza rağmen alınan bu ücret yasal mıdır?

Cevap:
GSS’li olmayan kişiler için sağlık hizmet sunucularınca verilen hizmetlerle ilgili kurumca yapılacak bir işlem bulunmamaktadır. Acil serviste GSS’li olamayan kişilerden ücret alınması hususundaki şikayet merci Sağlık Bakanlığı’dır. Kişi anılan bakanlığa yönlendirilmelidir.

Soru:

Acile giden vatandaşımıza dikiş attıktan sonra senet yaptılar. Şikayetçiyim.

Cevap:
Acilde tedavi gören kişinin GSS’li olup olmadığı belirtilememiştir. Kurumun gerekli işlemi yapabilmesi için tedavi gören kişinin GSS’li olması gerekir. Bu nedenle kişiden GSS durumunun olup olmadığı sorulmalıdır. Tedavi gören kişi GSS’li değilse şikayetin Sağlık Bakanlığı’na yapılması yönünde bilgilendirilmelidir.

Soru:

Kurumla anlaşmalı olan özel hastane acilden giren yoğun bakım hastası özel hastaneye ücret ödemek zorunda mı? Değilse bu konu ile ilgili kanun maddesi istiyor.

Cevap:
Sağlık Uygulama Tebliğinin 3.3.3 (1ve2) maddesi gereğince acil hal ve yoğun bakım tedavilerinde sigortalıdan ilave ücret alınmaması gerekmektedir.

Soru:

Eşimin kardeşi ilaç aldığı için devlet hastanesinin aciline kaldırıldı. ilk müdahaleler yapıldı ve testler yapıldı oradan yer olmadığı için başka bir özel hastaneye gönderildi. orası para talep ettiği için başka bir devlet kaldırdık hastamızı 1 gece yoğun bakımda kaldı.Yoğun bakım için para ödedik.Yoğun bakıma ve acil olarak alınması durumunda hastadan para talep ediliyor mu?

Cevap:
Acil ve yoğun bakım hizmetlerinde vatandaştan ücret alınmaması gerekmektedir. Ancak kişi GSS’li olmadığı için kurumumuzca yapılacak bir işlem olmadığı konuyla ilgili şikayetin Sağlık Bakanlığı’na yapılması önerilmelidir.