Acil Sağlık Hizmetleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları 5

Soru:

Gaz sıkışması sebebi ile özel hastaneye gittim, katılım payı olarak 35 TL alındı. Bu paranın alınması doğru mu? Durumun acil olup olmadığı nasıl ve nereden öğreneceğiz? Bu konular hakkında bilgi almak istiyorum.

Cevap:
Hastaneye rahatsızlığının acil olduğunu düşünerek acilden giriş yapan hastalara kurumca verilen hizmet bedeli için muayene bedeli ödenir. Ancak kurumca hastane faturası incelendiğinde vaka acil olarak değerlendirilmemesi halinde muayene dışında hastaneye hiç bir ödeme yapılmaz. Vatandaşın vakanın acil olup olmadığını bilmesi mümkün değildir. Bu nedenle gaz sıkışması durumu acil olarak değerlendirilmediğinden hastanece normal giriş yaptırılarak işlem gördüğü anlaşılmaktadır.

Soru:

Hastaneye acil olarak gittim. iğne yapıldı ve karşılığında 15 TL alındı.Karşılığında fatura verilmedi. Aynı şekilde kayınvalidemi acil olarak götürdük. Ona da serum takıldığı için 100 TL alındı ve fatura verilmedi. Alınan bu ücretler yasal mı? Öğrenmek istiyoruz.

Cevap:
Kurumun birinci basamak özel sağlık kuruluşlarıyla (Polikliniklerle ) sözleşmesi mevcut değildir. Bu nedenle özel hasta statüsünde işlem yaptıkları anlaşılmaktadır. GSS’lilerin sözleşmeli (Tıp merkezleri veya özel/kamu hastanelerine) gitmeleri önerilmelidir. Diğer yandan GSS’li acil durumlarda sözleşmesiz yere gittiğinde ödemiş olduğu tedavi bedeline ilişkin belgelerle durumununda acil olması şartıyla kuruma müracaat ettiğinde yaptığı giderler SUT fiyatları üzerinden kendisine ödenir.

Soru:

Eşim hamile, pazar günü öğlen 12:00 da acil hastalandı ve acile götürdük. Hastanede acil girişi yapıldı ve daha sonra polikliniğe çevirdiler. Bu konu hakkında bilgi verilmesini istiyorum. Şikayetçiyim ve benden alınacak 30 TL katılım payının silinmesini istiyorum.aynı hastane 3 boyutlu ultrason görüntüsü için biz 150,00 TL ödeme yaptık ve bana verilen faturada alınan ücretin öğretim üyesi farkı adı altında alındı. Şikayetçiyim.

Cevap:
Hekim muayenesine göre durum acil hal sayılmamış olduğu anlaşıldığından muayene katılım payının iadesi söz konusu değildir. Özel Üniv. Hastanelerinde ilave ücret ve öğretim görevlisi farkı alınması mevzuata aykırılık teşkil etmediğinden kurumca yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.

Soru:

Adres bilgileri verilen hastaneye acil giriş yapmış olmama rağmen 180 TL ücret alındı. Bu alınan ücret yasal mıdır? İlgili hastaneden şikayetçiyim.

Cevap:
GSS’li olamayanların tedavi giderleri kurumca karşılanmamaktadır. Başbakanlığın acil haller genelgesinde sosyal güvencesi olmasa dahi hastanelerce ücret alınmadan acil tedavileri karşılamaları gerektiği belirtilmektedir. Konuyla ilgili şikayet merci Sağlık Bakanlığı olup kişi anılan bakanlığa yönlendirilmelidir.

Soru:

Adres bilgileri verilen hastane gece acilden giriş yapmamıza rağmen kimliğimiz yanımızda olmadığı için yardımcı olmadılar. İlgili hastaneden şikayetçiyim.

Cevap:
Hastanelere (acil haller hariç) müracatta kişinin kimlik tespitinin yapılması hastaneler için bir zorunluluktur. Acil hal yani 24 saat içerisinde müdahale edilmezse hayati risk taşıma durumu varsa kimlik tespiti şartı aranmaz. Diş tedavisi de acil hale girmediğinden yapılan işlemde bir yanlışlık görülmemektedir.

Soru:

Adres bilgileri verilen hastaneye intihar vakası ile acilden giriş yaptık. 1 gün hastanede kaldık ve hastane 7.400 TL ücret talep etti. Ancak daha sonra ücreti 3.750 TL’ye indirdiler. Ücreti ödedik. Fatura tarafımıza verilmedi. İlgili hastaneden şikayetçiyim.

Cevap:
… hastanesi ile kurumumuz ile acil sözleşmesi bulunmamaktadır. Ancak acil durumda sözleşmesiz hastaneye müracaata hasta tarafından ödenen bedel SUT fiyatları üzerinden kendisine iade edilmektedir. Acil fatura ödeme iadesi yapılabilmesi için Kişi SGK İl Müdürlüğü’ne yönlendirilmelidir.