Airsep Solunum Cihazlarındaki Servis Sorunları Nasıl Çözülür?

Solunum hastalıklarının tedavi sürecinde en çok kullanılan solunum cihazlarından biri de oksijen konsantratörleridir. Bu cihazlar, moleküler elek (molecular sieve) adı verilen sistemle atmosfer havasındaki gazları ayrıştırır ve yaklaşık %95 saflıkta oksijen gazı sağlar. Moleküler elek sistemi sayesinde sanayi tipi oksijen konsantratörleri üretildiği gibi KOAH ve benzeri kronik solunum hastalıklarında kullanılabilen insan sağlığına uygun oksijen gazı sağlayan cihazlar da üretilmektedir. Oksijen cihazları piyasada yaygın olarak bulunur. Cihazlar, oksijen oranı, malzeme kalitesi, dayanıklılık, gürültü seviyesi, ağırlık, çalışma prensibi, üretim yeri, elektrik tüketimi ve servis ağı gibi birçok bakımdan birbirinden ayrılır. Kalitesiyle yıllardır dünyada kendini ispatlamış olan oksijen cihazı markalarından biri de Airsep’tir. Amerika Birleşik Devletleri menşeli bir markadır. Sabit ve taşınabilir oksijen konsantratörleri ile bilinir. Her ne kadar kaliteli bir marka da olsa bazı durumlarda arıza yapabilmektedir. İthal bir cihaz olduğu için servis maliyetleri yüksektir. Uzman teknik ekibimiz ile Airsep cihazlar için uygun fiyatlarla tamir ve servis hizmeti sağlayabilmekteyiz.

Airsep, Helios ve Sequal gibi tanınmış oksijen cihazı markaları Caire şirketine bağlıdır. Caire ise yakın dönemde, 1936 yılında Japonya’da kurulmuş olan NGK Spark Plug şirketi tarafından satın alınmıştır. Caire, sabit ve portatif oksijen konsantratörlerinin yanı sıra sıvı oksijen sistemleri konusunda da hizmet vermektedir. Ayrıca atık su arıtma ve su ürünleri yetiştiriciliği gibi endüstriyel alanlarla birlikte hastanelerin de oksijen ve nitrojen gazı ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Her cihaz gibi Airsep oksijen konsantratörleri de fabrikasyon hatalardan veya kullanıcı hatalarından kaynaklanan sorunlar nedeniyle arızalanabilir. Cihazların kullanımı nedeniyle zamanla oluşabilen yıpranma parça arızalarına da sebebiyet verebilir. Cihazların ve yedek parçalarının ABD’den ithal ediliyor olması maliyetlerin yükselmesini sağlar. Hem döviz bazlı ürün maliyeti hem taşıma masrafı hem de vergiler nedeniyle oluşan maliyetler cihaz ve parça fiyatlarının çok yüksek olmasına neden olmaktadır.

Maliyetler nedeniyle orijinal yedek parçalar ile yapılan tamir masrafları çok ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Ayrıca cihazların yedek parçalarının ülkemizde kolaylıkla tedarik edilememesi de servis süresini arttırabilmektedir. Yedek parça sorunu nedeniyle cihazın yurt dışındaki üreticiye gönderilerek servis yaptırılması çok uzun bir zaman alabilmektedir. Bu süre bazen ayları bulabilmektedir.

Airsep’in 2, 3, 5 ve 10 litre kapasiteli sabit oksijen konsantratörleri vardır. Bunun yanında farklı ağırlıklarda ve kapasitelerde taşınabilir modelleri de mevcuttur. Tüm bu cihazların yedek parçalarının ülkemizdeki servis noktalarında halihazırda bulunmaması teknik servis hizmetlerinin süresini uzatmaktadır. Arıza durumunda yurt dışından yedek parça getirilmesi hem fiyat olarak hem de süre olarak kullanıcıyı zarara sokabilir.

İster sabit isterse taşınabilir tipte olsun oksijen konsantratörlerinin sıklıkla arıza yapan ve servis görmesi gereken parçaları vardır. Bunlar genellikle atmosfer havasının ayrıştırılmasını sağlayan moleküler elek kolonları ve havanın moleküler eleklere basınçlı şekilde iletilmesini sağlayan kompresör motorlardır. Bunun dışında cihazlardaki valfler, basınçlı havayı ileten hortumlar, oksijeni biriktiren basınca dayanıklı hazneler, elektronik kartlar ve koruyucu iç aksam arıza yapabilen diğer parçalardır. Oluşan sorunlar cihaz kaynaklı veya kullanıcı kaynaklı olabilir. Özellikle bakımsızlık ve hatalı kullanım nedeniyle oluşan arızalar daha sık görülür. Arıza sonrasında gerçekleştirilen teknik servis işlemlerinde parça değişimi yapılırsa çok ciddi maliyetler söz konusu olabilir. Parça değişimi yerine arızalı parçanın tamirinin yapılması servis ücretlerini makul seviyelere indirecektir.

Soluduğumuz havada %21 oksijen (O2), %78 azot (N2), %0,9 argon (Ar) ve %0,1 oranında diğer gazlar bulunmaktadır. Oksijen konsantratörleri, havadaki oksijeni ve nitrojeni (azotu), moleküler elek sisteminden geçirerek ayrıştırır ve oksijen gazını bir hazne içinde depolar. Hazne içindeki oksijen gazı belirli bir miktara ulaşınca kanül vasıtasıyla hastaya gönderilir. Moleküler elek adı verilen kimyasal madde cihazların içindeki yüksek basınca dayanıklı haznelerde bulunur. Sabit ve taşınabilir oksijen konsantratörlerinde farklı özelliklerde kimyasal madde kullanılır.

Moleküler elek arızalarında cihazın sağladığı oksijen yoğunluğu düşer. Oksijen konsantratörlerinin çoğunda olduğu gibi Airsep oksijen cihazlarında da en sık karşılaşılan problem moleküler elek (molecular sieve) arızadır. Diğer cihazlarla Airsep oksijen konsantratörlerinin bu konuda bir farkı vardır. Diğer cihazların moleküler elek hazneleri vidalı olarak tasarlanmıştır ve açılması kolaydır. Bu da servis işlemlerinin rahatça yapılabilmesini sağlar. Airsep’lerde ise hazneler preslenerek kapatılmıştır. Bu nedenle moleküler elek değişimi çok zordur. Özel tekniklerle açılabilen bu hazneler uzman olmayan kişiler tarafından zorlanırsa büyük zarara sebep olabilir. Hazne zarar görebilir veya hazneye bağlı parçalar kırılabilir. Haznenin açılması kadar kapatılması da uzmanlık gerektirir. Düzgün şekilde kapatılmayan haznelerde hava kaçağı oluşabilir. Bu durum cihazın çalışmasını olumsuz etkiler.

Teknik servis hizmetlerini verebildiğimiz Airsep modelleri:

  • Airsep Visionaire 2 2L/dk Oksijen Konsantratörü
  • Airsep Visionaire 3 3L/dk Oksijen Konsantratörü
  • Airsep Visionaire 5 5L/dk Oksijen Konsantratörü
  • Airsep Newlife Elite 5L/dk Oksijen Konsantratörü
  • Airsep Newlife Intensity 10 10L/dk Oksijen Konsantratörü
  • Airsep Focus Taşınabilir Oksijen Konsantratörü
  • Airsep Freestyle 3 Taşınabilir Oksijen Konsantratörü
  • Airsep Freestyle 5 Taşınabilir Oksijen Konsantratörü
  • Airsep Lifestyle Taşınabilir Oksijen Konsantratörü

Airsep oksijen konsantratörlerinde ister sabit olsun isterse taşınabilir tüm modellerinin tamiri mümkündür. Moleküler elek, motor ve valf gibi mekanik parçalarla birlikte elektronik parçaların da onarım hizmetini verebilmekteyiz. TSE Hizmet Yeterlilik Belgesine sahip tam donanımlı teknik servisimiz ve uzman ekibimiz ile ileri teknoloji imkanlar kullanarak servis yapmaktayız. Yetkili servisi olduğumuz markaların garanti dahili ve harici, yetkili servisi olmadığımız markaların ise garanti harici süreçlerinde destek sağlayabilmekteyiz. Verdiğimiz servis hizmetleri tüm cihazlar için büyük bir titizlik ile tarafımızdan yapılmakta ve garantili olarak sunulmaktadır.