Akülü Tekerlekli Sandalye Tipleri Nelerdir?

Akülü tekerlekli sandalyeler engelli araçlarından biridir ve sıkça kullanılır. Kendi içlerinde de oldukça farklı çeşitleri bulunan akülü tekerlekli sandalyeler özellikleri açısından da farklıdır. Akülü tekerlekli sandalye çeşitleri 5 tanedir. Bunlar katlanabilir akülü sandalyeler, ayağa kaldıran modeller, kişiye özel üretilen modeller, ev tipi akülü sandalyeler ve standart akülü araçlardır.

Tekerlekli sandalyeler, hem fiziksel sorunları bulunan kişiler için hem de engelli insanlar için büyük bir kolaylık sunmaktadır. Fiziksel olarak bir takım sorunlar yaşayan kişilerin sosyalleşmesi ve hayata karışabilmesi için tekerlekli sandalyelerin oldukça önemli bir araç olduğunu söylemek de mümkündür. Tekerlekli sandalyelerin geçmişten günümüze kadar birçok gelişim evresinden geçtiğini söylemek de mümkün olmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte tekerlekli sandalyelerin de tasarımsal alanda birçok gelişmelere uğradığını görmek mümkün olmaktadır.

Tekerlekli Sandalye Kullanımı

Günümüzde tekerlekli sandalye denildiği zaman manuel tekerlekli sandalyelerin yerine akülü olarak da bilinmekte olan elektrikli tekerlekli sandalyeler gelmektedir. Kişilerin yaşadığı engel durumunun farklılıklara sahip olduğunu söylemek de mümkündür. Bu yüzden yürüme engeli bulunan herkes için tek tip bir tekerlekli sandalyeden bahsetmek mümkün olmamaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğu zaman ise farklı engel gruplarına göre farklı tasarımların tercih edildiği de ifade edilebilir. Tekerlekli sandalye kullanımı; kişinin hayatındaki engelleri ortadan kaldırarak engelli kişilerin hayatta daha aktif olabilmesi için kullanılan araçlar olarak ifade edilebilir.

Akülü Tekerlekli Sandalye Modelleri

Akülü tekerlekli sandalye, bir sakatlık veya rahatsızlık neticesinde yürüme güçlüğü çeken ve yürüyemeyen insanların hareket etmelerini kolaylaştırıcı olduklarını söylemek mümkün olmaktadır. Motorlu olarak da bilinmekte olan akülü tekerlekli sandalyelerin joystick olarak da bilinmekte olan kolların tekerleği dilediği yöne hareket ettirebilmeleri ve ilerlemeleri mümkün olmaktadır. Akülü tekerlekli sandalyelerin özellikle kullanıcıya daha fazla manevra kabiliyeti sunduğunu söylemek de mümkündür. Aynı zamanda sakatlanan kullanıcılar için de özel olarak kullanılmakta olan tekerlekli sandalyelerin olduğu bilinmektedir.

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte pek çok farklı tasarıma sahip olan kullanışlı ve farklı tekerlekli sandalye modellerinin olduğu da söylenebilir. Tekerlekli sandalyelerin hem engelli kişiler için hem de engelli kişilerin yakınları için hayatı kolaylaştırması hedeflemektedir. Tekerlekli sandalyelerin hareket imkanları kısıtlı gibi görünse bile kullanan kişinin az bir efor harcamasıyla tekerlekli sandalyeyi kolaylıkla kullanmaları söz konusu olmaktadır.

Akülü Tekerlekli Sandalye Çeşitleri

Birbirinden farklı birçok akülü tekerlekli sandalye modelinin olduğunu söylemek mümkündür. Tüm tekerlekli sandalyeler için iki farklı tip olduğu ifade edilebilir. Tekerlekli sandalye modellerinden birisinin daha çok düz zeminlerde ve kapalı bir ortamda kullanılmasına yönelik olduğunu söylemek mümkündür. Diğer tip akülü sandalye modelinin ise açık alanlarda ve caddelerde kullanılmasına yönelik olduğu ifade edilebilir. Akülü tekerlekli sandalyelerin kullanım alanlarına ve engel durumlarına göre farklı çeşitlerinin bulunduğu da söylenebilir.

Akülü Tekerlekli Sandalye Tercihi

Akülü tekerlekli sandalyeler, engelli bireylere özel olarak üretilmiş olan yüksek teknolojili ürünler olarak ifade edilebilir. Özellikle bedeninin üst kısmını da kontrol etmekte sıkıntı yaşayan kişilerin kullanmasına yönelik olarak tasarlanmış bir araç olarak bilinmektedir. Kullanıcının engel durumuna ve ihtiyacına göre bir akülü tekerlekli sandalye tercih etmesi gerekmektedir. Engelli bireylerin, engel durumuna göre kendi arasında farklı özelliklere sahip elektrikli sandalye modellerinin olduğunu söylemek de mümkündür.

Yaşamı Kolaylaştıran Akülü Tekerlekli Sandalyeler

Akülü tekerlekli sandalyelerin yaşamı kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olduğunu söylemek de mümkündür. Tekerlekli sandalye modellerinin kişilerin günlük kullanımında bireylere yardımcı olmasına yönelik tasarlandığını ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Engelli bireylerin tercih edebileceği ergonomik ve konforlu tekerlekli sandalye çeşitlerinin bulunduğu ifade edilebilir. Kullanılacak olan akülü sandalyelerin sahip oldukları farklı sistemlerin ve tekerleklerin olduğunu söylemek de mümkün olmaktadır. Tekerlekli sandalye çeşitlerinin kullanım türüne göre farklılık gösterdiği söylenebilir.

Akülü Tekerlekli Sandalyelerin Çeşitleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile özellikleri farklı olan birçok akülü tekerlekli sandalye çeşidi mevcuttur. Araçların çeşitleri genel özellikleri itibari ile farklıdır ve her modelin bir özelliği vardır. Farklı engel grupları için farklı model ve çeşitlerde üretilen akülü tekerlekli sandalyeler 5 çeşittir. Akülü tekerlekli sandalye çeşitleri katlanabilir akülü sandalyeler, ayağa kaldıran akülü tekerlekli sandalyeler, arazi tipi akülü sandalyeler, kişiye özel üretilenler, standart akülü sandalyeler ve ev tipi sandalyelerdir.

Katlatabilir Akülü Sandalye Modelleri

Yapıları gereğince daha çok evde ya da çok engebeli olmayan düz alanlarda kullanılan bir modeldir. Katlanan sandalye modellerinin tercih edilme sebebi daha çok katlanır olmaları ve az yer kaplamalarıdır. Araç içine de sığan katlanabilir akülü sandalye modelleri bir yerden bir yere kolayca taşınabilir. Katlanabilir akülü sandalyeleri katlamak için aküleri çıkarmaya gerek yoktur. Bu nedenle de oldukça pratiktir. Hafif olması ve pratik taşınması en çok tercih edilme sebeplerindedir. Motor gücü ve akü kapasitesi düşük olduğu için teker çapları da küçüktür ve engebeli alanlara fazla elverişli değildir. Yalnızca rahat bir şekilde taşınması ve kullanılması verimli bir kullanım sağlar.

Ayağa Kaldırılabilen Akülü Tekerlekli Sandalye Modelleri

Genel olarak bu modellere lift ya da asansör özellikli tekerlekli sandalye adı verilir. Bu tekerlekli sandalyeler genelde kas kaybı yaşanmaması ve kan dolaşımı olması için kullanılır. Profesyonel bir şekilde tasarlanmış olan bu modeller üst seviye akülü sandalyeler arasında sayılır. Ayağa kaldırma özelliği olmasının yanı sıra koltuk eğimi özelliği de vardır. Ayağa kaldıran ve dik pozisyonda da kullanımı mümkün olan modelde sakatlık nedeni ile yapılamayan hareketler de kolayca yapılır. Bedeninizi herhangi bir yardım almadan ayağa kaldırabilen sandalyeler ile sağlayabilirsiniz. Olası omurga eğriliklerinin de önüne geçilmesi bu sayede mümkündür.

Arazi Tipi Akülü Tekerlekli Sandalye Modelleri

Bozuk yol şartlarında ve engebeli arazilerde daha verimli kullanılan bir modeldir. Motor güçleri ve akü kapasiteleri yüksek olduğundan her yolda kolay bir şekilde ilerlenebilir. Ön ve arka tekerlerinin çapları büyüktür ve dişli tekerleri de mevcuttur. Öncen ya da arkadan çekişli olan modellerin yanı sıra arazi tipi modelleri de vardır. Kullanıcıların zorlu yol şartlarında da kolay bir şekilde hareket edebilmesi için tercih edilen bir modeldir.

Standart Akülü Tekerlekli Sandalye Modelleri

Genel standartlara göre üretilmiş olan standart akülü modeller birbirinden farklı özelliklere sahip olabilir. Genel ihtiyaçlar doğrultusunda üretilen modelde teker büyüklükleri, motor gücü ve dönüş yarı çapı farklı olabilir. İhtiyaca göre bir model seçmek ve buna göre kullanmak mümkündür. Standart akülü sandalye modellerinde ayak kaldırma, sırt yatırma ya da koltuk yükseltme gibi özellikler bulunmaz. Temel ihtiyaçları sağlaması ve uygun fiyatlı olması nedeniyle tercih sebebidir.

Ev Tipi Akülü Tekerlekli Sandalye Modelleri

Tekeri büyük olan ve odalar arasında hızlı hareket etmeyi sağlayan ev tipi modeller geniş bir yapıya sahiptir. Yemek masasına yanaşılabilecek boyutlarda üretilmiş olan ev tipi tekerlekli sandalyeler özel ölçülerdedir. Ev içinde olduğu gibi diğer kapalı alanlarda da rahat bir kullanıma sahiptir. Lokanta ya da AVM gibi kapalı alanlarda da rahat bir şekilde ev tipi akülü sandalyeler kullanılır.