Alkolün Zararları Nelerdir?

Alkolün Zararları

Dünya üzerinde yaşayan insanların çoğu hayatında en az bir kez alkol almıştır. Alkol bir kültür olarak birçok milletin alışkanlıklarından biri haline gelmiştir. Faydaları olduğu da bilinir ancak alkol genel anlamda zehirli ve zararlıdır. Düşünme sistemini bozması, alışkanlık yapması, gelecekte sebep olacağı zararlar göz önüne alındığında alkol insan sağlığına büyük tehlike sebebidir. Birçok farklı çeşitte, tatta, kokuda alkol bulunabilir. Ülkemizde de alkol kültürü üst seviyededir. Büyük bir üzüm üreticisi olduğumuz için tarih boyunca şarap gibi hammaddesi üzüm olan alkollü içecekler üretilmiştir ve üretimine devam edilmektedir. Birçok markada bira üretimi yapılır. Milli ve bize özgü olan rakı da vatandaşlarımızın en çok içtiği alkollü içecekler arasındadır. Büyük bir piyasaya sahip olan alkol sektörü, sürekli tüketicilerinin olmasının yanında sadece belli zamanlar tüketen bir kesime de hitap etmektedir. Birçok formda karışımlar ve kokteyller hazırlanabilir.

Alkol Hangi Organlara Zarar Verir

Alkol birçok hastalığa davet çıkardığı gibi birçok bedensel ve ruhsal sağlık problemine yol açar. Alkollü bir içeceğin içerdiği maddelerin birçoğu sağlığa zararlı ve kullanılması önerilmeyen maddelerdir.

Alkol beyne zarar verir. Alkol alan insanlardaki değişimi gözle fark etmek oldukça kolaydır. Alkol beyni uyuşturur ve mantıklı düşünmeyi, karar vermeyi, hareket etme yeteneklerini kötü yönde etkiler. Anında insanı değiştiren etkileriyle birlikte alkol, beynin hem kısa hem de uzun süreçlerde zarar görmesine neden olur. Beyin hücrelerini öldürür. Erken yaşlanmaya ve bunamaya sebep olur. Uyku bozuklukları ve gün boyu halsizlik ile yorgunluğa yol açar.

Alkol, kanser riskini arttırır. İçindeki maddeler günümüzdeki en büyük sağlık problemlerinden biri olan kansere yakalanma riskini arttırır. Gırtlak kanseri, yemek borusu kanseri, mide ve pankreas kanserleri, göğüs kanseri, kolon kanseri, karaciğer kanseri, bağırsak kanserleri alkolün sebep olduğu kanser türlerindendir.

Alkol, kalp hastalıkları sebebidir. Alkol kullanımı kalpte ritim bozukluğuna, kalp yetmezliğine ve birçok kalp ve damar hastalığına yol açar. Az kullanılsa bile bu hastalıklara yakalanma riskini oldukça arttırır.

Alkol karaciğer düşmanıdır. Karaciğeriyle ilgili sorunu olan insanların çoğu alkol kullanımından dolayı karaciğer hastalıklarına yakalanmıştır. Karaciğeri harap eder ve karaciğerde sağlık problemlerinin en büyük sebebidir.

Alkol, göz hastalıklarına ve görme sorunlarına yol açar. Alkollü içeceklerin kullanımı göz sinirlerine zarar verir ve görme kaybına kadar götürebilir. Bir de sahte alkol kullanımı vardır ki, tedavi edilemeyen körlüklere ve göz problemlerine yol açar. Şaşılığa davet çıkarır ve etkisini gözbebeğinde büyüme ve küçülme olarak gösterebilir. Bu da gece görüşünü, karanlık ve aydınlık mekanlarda gözün görevlerine zarar verir.

Hamileler, alkolden kesinlikle uzak durmalıdır. Hem bebek hem de anne sağlığına kötü etki eder. Hamilelik döneminde alkol kullanıldığında bebekte, düşük doğum ağırlığı, yeme ve uyuma problemleri, görme ve duyma yetilerinde sorun, öğrenme güçlüğü, davranış kontrolünde zorlanma gibi özellikle gelecekte büyük problemlere yol açar.

Alkolün Sosyal Yaşamda ve Aile İçinde Etkileri

Alkol kullanımı, beyinde uyuşukluğa ve ne yaptığını bilmeden davranmaya sebep olur. Bu da alkol alan insana karşı diğer herkesin farklı yaklaşmasını sağlar. Alkollü içkiler ucuz değildir, maddi açıdan büyük bir yüktür. Birçok ailede alkolün yalnızca maddi sorunları yüzünden boşanmalar meydana gelir. Birçok insan alkol kullanan arkadaş istemez, ya da sınırını bilerek kullanmasını ister. Alkollü içecekler genelde çok kötü kokar ve kullanımın ardından her yere siner, bu da alkol alan insanın çevresine bu kötü kokuyu yaymasına neden olur.

Yazıyı indirmek için: Alkolün Zararları Nelerdir.docx (13.0 KB)

Alkolün organlara büyük ölçüde zarar verdiği aşikardır. Ama alkol alan kişi sadece kendine zarar vermez. Günümüzde trafik kazalarının %80’i alkol yüzündendir ve bu kazaların çoğu ne yazık ki ölümle sonuçlanır. Alkol az miktarda alındığında sorun teşkil etmeyecektir.

Alkol aslında dozunda alındığı zaman zararlı olmayabilir. Örneğin arpa anne sütünü çoğaltır. Böbrek taşı oluşumunu engeller, alzheimera yakalanma riskini azaltır ve kalbi güçlendirir. Fazla bir şekilde kullanılmadığı takdirde faydalı olan bir içecektir.