Alo 170 Numaralı Hat Nedir? Ne İşe Yarar?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı altında sosyal güvenlik hizmeti vermekte olan Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) her türlü öneri, soru, şikayet, sorun gibi konularda Alo 170 numaralı hat ile çözüm sunmaktadır. Sosyal güvenlik ile ilgili merak edilen sorular ya da şikayetleri bildirmek için Alo 170 numaralı hattan hizmet alınabilir.

Alo 170 hattı ile hak aranabilecek önemli konular;

  • İşverenin sigortayı zamanında yatırıp yatırmadığı sorgulanabilir. Ayrıca kişiye bilgi verilmeden işten çıkış yapılıp yapılmadığı da öğrenilebilir.

  • Sigorta primlerinin alınan maaş üzerinden mi yattığı yoksa iş verenin maaşı daha düşük mü gösterdiği öğrenilebilir.

  • Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olup olmadığı sorgulanabilir.

  • Hastaneye gitmeden önce sağlık güvencesinin olup olmadığı hakkında bilgi alınabilir.

Alo 170 hattı ile işçi sağlığı ve güvenliği açısından pek çok konuda bilgi alımı sağlanabilir. Ayrıca işverenin sigorta yapmaması, sigortayı maaştan düşük göstermesi gibi durumlarda bu hat üzerinden şikayet edilebilir. Temel olarak çalışma hayatı ile ilgili tüm şikayetler iletilebilir. Mobbing, fazla mesai, iş güvenliği tedbirleri, sigortasız çalıştırılma, eksik yıllık izin kullanımı, maaş ve sigorta yatırılması ve buna benzer diğer çalışma hayatına ait işçilerin tüm sorunları Alo 170’e iletilebilir. Aynı şekilde anlaşmalı boşanma ihbarları, rapor parası, emeklilik tarihi için de bu hat aranarak bilgi alınabilir.

Bu konulardan herhangi biri için başvuru yapıldığında başvuru yapmış olan işçiye bir başvuru numarası verilir. Alo 170 aranarak ve başvuru numarası belirtilerek sonuç öğrenilebilir. Ayrıca Alo 170 internet sitesin üzerinden de kontrol sağlanması mümkündür. Bir işyerinde çalışırken, çalışma koşullarına ait şikayeti olan işçi ya da bir ihbarda bulunmak isteyen kişi Alo 170’i arayabilir. Bu hat ücretsiz değildir. Sabit hat olarak kabul edilir ve ona göre ücretlendirilir. Şikâyetler ilgili kurumlara gönderilmekte ve yetkili memurlar tarafından incelenmektedir. Yapılan başvurular, başvuru numarası alınarak kolaylıkla takip edilebilir.

1 Beğeni

tecrübeniz için teşekürler çok anlatıcı bir yazı olmus.

7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Mesai saatleriyle sınırlı değildir. Alo 170’i aramanız halinde hattınıza, sabit bir telefon hattını aramışsınız gibi bir ücretlendirme yapılacaktır. İletişim merkezi Alo 170, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş kurumunun tüm hizmetleri ile alakalı bilgilendirme yapmakta ve sorunlara çözüm üretmektedir.