Alternatif Tıp ve Modern Tıp Arasındaki Fark Nedir?

1-11e3d2a0b9

Alternatif Tıp Nedir?

Günümüzde bazı bitkilerin sağlıklı, şifalı olduğunu çoğu insan tarafından bilinmektedir. Hastalıklara iyi gelen, bağışıklık sistemini güçlendiren, stresi alan vb. birçok bitki doğa tarafından bize verilmektedir. Belli başlı rahatsızlıklarımızı bu bitkilerle giderebildiğimiz yöntemin adı alternatif tıptır. Genellikle doğal bitkileri direkt olarak veya onlardan bir ürün oluşturarak(krem, şurup) kullanımı sağlanır. Bahsettiğimiz tedavi yöntemi tam olarak tıp değil, tıbba yardımcı olarak görülmektedir. Cerrahi işlem gerektiren ve ağır hastalıklarda alternatif tıp yalnız başına yetersiz kalacaktır.

Modern Tıp Nedir?

Çağa ayak uydurarak sağlık ile insan arasındaki iletişimi sağlayan bir bilim dalıdır. Teknolojinin gelişmesiyle hastalıkların tedavisi bir o kadar kolay hale gelmiştir. Eskiden binlerce insanın ölümüyle sonuçlanan hastalıklar modern tıp ile uygulanan tedaviler sayesinden günümüzde yok olmaya yüz tutmuştur. Hastalıklarda ölümle sonuçlanma azalmış, büyük hasarlar bırakan hastalıklar artık basit bir şekilde çözüme kavuşur olmuştur. Tüm bunlar modern tıp sayesindedir. Modern tıp, tamamen bilime dayalı araştıran ve gözetleyen çağa ayak uydurarak sağlık ile insan arasındaki iletişimi sağlayan bir bilim dalıdır. Teknoloji ile birleşmesiyle birlikte çeşitli cihazlar sayesinde erken teşhis denilen bir kavram ortaya atılmış. Cihazlar hastalıkları anne karnında tespit edecek düzeye kadar geliştirilmiştir. Bu sayede birçok hastalık daha birey doğmadan tedavi edilmiştir.

Alternatif Tıp ve Modern Tıp Arasındaki Fark Nedir?

Aslında modern tıp ve alternatif tıp arasında insanların yarattığı bir çatışma vardır. Modern tıbbı reddeden insanların sayısı günümüzde her geçen gün artmaktadır. Alternatif tıp birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir yöntemdir ve hastalıkları iyileştirmedeki yeri yadsınamaz. Alternatif tıpta tedaviler tamamen doğal yolla yapılırken, modern tıp bazı ilaçlara başvurur. Bunun dışında cerrahi müdahale gerektiren sağlık olaylarında alternatif tıp yetersiz kalabilir. Modern tıp her alanda kullanılırken, alternatif tıbbın yapabilecekleri kısıtlıdır.

Ancak alternatif tıp ile modern tıbbın bazı benzerlikleri de vardır. İki yöntemde de doğal bitkilerden faydalanılır fakat modern tıp direkt olarak bitkiden faydalanmaz. Onu iyileştirici maddesini alarak ilaç haline getirir. Alternatif tıp ise bitkinin iyileştirici maddesini almak yerine tamamını kullanmanın daha etkili olduğunu düşünür.

Alternatif tıp, modern tıp ile birlikte kullanıldığında ortaya daha iyi sonuçlar çıkar.