Alternatif Tıp Yöntemleri Nelerdir?

2013_6d5604b

Alternatif Tıp, “geleneksel tıp alanına girmeyen” herhangi bir şifa uygulamalarını kapsayan tedavi olarak tanımlanmaktadır. Yaygın olarak belirtilen örnekler arasında, bir dizi başka uygulamaya ek olarak, naturopati, kayropraktik, Ayurveda, meditasyon, yoga, hipnoz, akupunktur ve diyet bazlı tedaviler yer almaktadır.

Alternatif tıp, ilacın iyileştirici etkileri olduğu öne sürülen, ancak bilimsel yöntem kullanılarak toplanan kanıtlara dayanmayan herhangi bir uygulama olarak tanımlanmaktadır. Standart bakım, tıp doktorlarının, osteopati doktorlarının ve hemşireler ve fizyoterapistler gibi yardımcı sağlık uzmanlarının uyguladıkları şeydir. Tamamlayıcı tıp standart tıbbi bakım ile birlikte kullanılabilir. Bir örnek, kanser tedavisinin yan etkilerine yardımcı olmak için akupunktur kullanmaktır.

Akupunktur

Bu, vücudun etrafındaki belirli noktaları uyarmak için iğneler kullanan geleneksel bir Çin tıbbı tekniğidir. Bu tedaviyi uygulayan kişi (bir akupunktur uzmanı) cildinize ince, steril iğneler batırır. Amaç vücudunuzun doğal iyileşme sürecinin başlamasına yardımcı olmaktır. Çalışmalar, akupunkturun, boyun ve sırt ağrısı, bulantı, anksiyete, depresyon, uykusuzluk, kısırlık ve daha pek çok durumu tedavi etmede etkili olabileceğini göstermektedir.

Kayropraktik

Bu uygulama vücudun yapısına, özellikle de omurgasına ve nasıl çalıştığına odaklanır. Eğitimli Profesyonel, omurganızı veya vücudunuzun diğer bölümlerini uygun biçimde veya hizaya gelecek şekilde ayarlamak (“değiştirmek”) için farklı teknikler kullanır.

Kayropraktik tıbbın amacı ağrıyı hafifletmek, vücut fonksiyonunu iyileştirmek ve vücudunuzun doğal olarak kendini iyileştirmesine yardımcı olmaktır. Araştırmaların çoğu bel ağrısına odaklanmıştır. Ama çalışmalar benzeri diğer hastalıkların bir dizi için yararlı olduğunu göstermiştir. Baş ağrısı, boyun ağrısı nedeniyle üst ve alt vücuttaki eklem problemleri ve bozuklukları.

Enerji Terapileri

Bunlar, birçok insanın vücudun içinde ve çevresinde olduğuna inandığı enerji alanlarına odaklanır. Bu kategoriye dahil olanlar:

Manyetik Alan Terapisi: Bu, birçok kas-iskelet sistemi problemini tedavi etmek için manyetik veya elektriksel alanlar kullanır. Araştırmalar osteoartrit ve diğer ağrı durumları için işe yarayabileceğini göstermektedir. Ayrıca kırıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu bulunmuştur. Hamileyseniz, implante edilmiş kalp cihazınız varsa, insülin pompası kullanıyorsanız veya yama tarafından verilen bir ilacı alıyorsanız, manyetik alan tedavisi güvenli olmayabilir.

Reiki: Bu alternatif tedaviyi uygulayanlar, iyileşmeyi hızlandırmak için vücudun doğal enerjisine girdiğine inanırlar. Uygulayıcı ellerini vücudunuzun üzerinde gezdirir ya da cildinize hafifçe yerleştirir. Amaç, iyileşmeyi teşvik etmek için enerjiyi elleriyle vücudunuza yönlendirmektir

Terapötik: Burada, bir terapist bir kişinin enerji alanındaki dengesizlikleri tanımlamak ve onarmak için şifa enerjisini kullanır. Reiki’nin aksine, terapist size dokunmuyor. Ellerini vücudunda ileri geri oynatıyor. Araştırmalar, iyileştirici dokunuşun kanserli insanlarda kaygıyı azaltabileceğini gösteriyor. Aynı zamanda onların iyi olma hissini artırabilir.

Bitkisel Tedavi

Bu alternatif tedavi, bedeni iyileştirmek için bitkinin bazı kısımlarını (kökleri, yaprakları, meyveleri veya çiçekleri) kullanır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünyadaki insanların yaklaşık% 80’i bitkisel ilaç kullanıyor. Araştırmalar, bazı bitkilerin alerji, adet öncesi sendromu, kronik yorgunluk ve daha fazlası gibi bir dizi sağlık sorununun tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir. Ne yazık ki, bitkisel takviyeleri güvenli veya etkili olduğu kanıtlanmadan satılabilir. Kullanmayı düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Ayurveda

Ayurveda, dünyanın en eski tıbbi sistemlerinden biridir. Hindistan’da 3.000 yıldan daha uzun bir süre önce başladı ve bugün hala bu ülkede yaygın olarak kullanılıyor. Onu kullananlar, hastalıkları tedavi etmek için bitkilere, özel diyetlere ve benzersiz uygulamalara güveniyorlar. Ancak Ayurveda ürünleri de tehlikeli olabilir. Araştırmacılar bazı ürünlerde toksik mineraller veya kurşun gibi metaller buldular.

Reiki doktorların da önerdiği bir tedavi yöntemidir. Ritim bozukluğu için kardiyolojiye gittiğimde gerekli muayene ve testlerden sonra strese bağlı olabileceğini söyledi doktor ve reiki önerdi. Toprağa basıyormuşsun gibi etki yaratarak vücudu sakinleştip, enerjiyi dengeliyor.