Aspirasyon (Aspiratör) Cihazı Nasıl Temizlenir?

Aspiratör cihazlarının temizliğinde birkaç önemli nokta vardır. Özellikle her kullanımdan sonra cihaza mutlaka serum fizyolojik (SF) sıvısı çekilmesi gerekmektedir. Serum fizyolojik yoksa bu işlem temiz suyla yapılabilir. Cihaza SF sıvısı çekilmesiyle vücut sıvılarının geçtiği hortumlar ve kanallar temizlenecektir.

Cihazın toplama kabı dolduğunda boşaltılıp iyice temizlenmesi gerekir. Evde kullanılan cihazlar için bu işlem normal bulaşık deterjanlarıyla yapılabilir. Temizlik işlemi toplama kabının kapağı için de yapılmalıdır. Kabın dolmasını beklemeden en azından haftada bir temizlenmesinde fayda vardır.

Hastanelerde kullanılan cihazlardaki toplama kaplarının temizliği biraz daha farklı olabilir. Eğer toplama kabı çok kullanılabilir özellikteyse gerekli şekilde sterilizasyon işlemi yapılmalıdır. Otoklavlama veya kimyasal maddelerle sterilizasyon gibi işlemler uygulanabilir. Eğer toplama kabı çok kullanımlık değilse yenisiyle değiştirilmelidir.

Aspiratör cihazlarının hortum seti de temiz tutulmalıdır. Hortum seti tek kullanımlık veya çok kullanımlık olabilir. Uygun şekilde temizlenmeli veya yenisiyle değiştirilmelidir.