Aşurenin bilinmeyen faydaları!

IMG_0040

Merhaba arkadaşlar, bu makalede aşurenin faydalarına değinmek istiyorum. Çocuk gelişiminde de etkili olan aşure, aynı zamanda bir çok kişinin damak tadınıa hitap ediyor. Hal böyle iken bu konuyu ele almamak olmaz. Şimdiden herkes için faydalı ve keyifli bir konu olmasını dilerim. :slight_smile:

İlk olarak içindekiler

Aşurenin içinde kullanılan malzemeler, bölgesel olarak değişmektedir. Bazı yerlerde 7 malzeme ile yapılan aşure bazı bölgelerde 10 bazı bölgelerde ise 12 malzeme kullanılarak yapılır. Buğday, nohut, fasulye, pirinç gibi besin değeri yüksek malzemelerle yapılan aşure, zararlı olarak sadece toz şekeri içinde barındırıyor. Onu da ölçülü bir derecede bıraktığınızda ortada hiçbir sorun kalmıyor.

Aşurenin faydaları nelerdir?

İçindeki tahıllar ve kolori sayesinde enerji değeri yüksektir aşurenin. Bir günde gereğinden fazla enerji tüketen insanların aşure tüketmesi faydalı olacaktır. Aynı zamanda gelişimi yavaş ve enerjisi düşük çocuklar için gelişimde yardımcı bir besin olarak karşımıza çıkıyor aşure. Fakat içinde yüksek kalori olduğu için fazla kilolu olanlar yani kilo problemi olan insanlar bir diyetisyen kontrolünde tüketmelidir.

aşureden maksimum derecede fayda görmek isteyenler toz şeker yerine bal veya pekmez tarzı tatlandırıcılar kullanabilir. Böyle olursa hem içindeki kalori oranı düşecektir hem de daha zararlı yanlarından da uzaklaşmış olacaktır. Aslında tam da burada önemli bir konuya değinmek istiyorum. Ne tüketirsek tüketelim Ne yersek yiyelim. Eğer ki Bir şeyi gereğinden fazla tüketiyor olursak o şey muhakkak bize zarar olarak geri dönecektir. Bunun bilincinde davranarak besinlerin içinden zararlı öğeleri çıkartmak, az ve öz tüketmek faydalı olacaktır.

Aşure içinde bulunan bol posa sayesinde hazımsızlık gibi bazı sorunlarada iyi gelmektedir. Eğer böyle bir sorun yaşıyorum diyorsanız, aşure doğru tercih olacaktır. Ki hiç bir sorun olmadığı taktirde bile tüketmesi keyiflidir :slight_smile:

aşure nereden bakarsak bakalım vitamin deposudur. İçine katılan malzemelerin fazlalığı kadar içerdiği vitamin de artmaktadır. 7 malzemeli bir aşurede b2 b1, C ve A vitamini bulunmaktadır. Yine içine koyulan malzemeler ile artırılabilir olan bu vitamin deposu, vitamin eksikliği sorununa da birebir iyi gelmektedir. Sanırım bu yüzden çocuk gelişimine olan faydası dikkat çekmektedir.

nohut kuru fasulye fındık gibi içinde bulunan besin değerleri protein olarak vücudumuza dönmektedir. Protein ihtiyacı duyan bireylerin aşure tüketilmesinde fayda vardır. Eğer siz de protein kaynağı arıyorsanız bu kesinlikle aşure olabilir. :slight_smile:

içinde bol miktarda C vitamini içerdiğini söyleyebiliriz. Kullanılan malzemeler arasında kayısı, Nar ve portakal gibi meyveler ne kadar fazla olursa C vitamini derecesi o kadar artacaktır.

Dikkat edilmesi gerekenler.

Aslında konu içerisinde aralara serpiştirilmiş bu bilgileri vermiştim. Gerektiği kadar vurgulamak adına konu sonuna da bir kez daha ekleyelim. Aşure içinde bol derecede protein ve vitamin bulunduran bir besin ancak içinden tozşekeri eksiltmemiz gerekmektedir. İçinden şekeri çıkardığımızda hem kalori derecesi düşecek kilo problemi azalacaktır, hem de Şeker’in yol açtığı bazı sorunların yaşanma riski düşecektir. Obezite ile mücadele eden veya kilo problemi olan insanlar aşure iyi bir diyetisyen kontrolünde tüketirse daha faydalı olacaktır.

Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Eğer konuyla alakalı bir fikriniz veya bir bilginiz varsa başlık altına yorum yazarak ulaştırabilirsiniz. Sizinle bilgilerinizden faydalanmak isterim. Şimdiden destek olan herkese teşekkür ederim Sağlıklı ve keyifli bir forumlar dilerim. :slight_smile: