Burun Estetiği Nasıl Yapılıyor? Teknik Seçimi Yaparken Dikkat!

Burun estetiğinin nasıl yapıldığı, neredeyse herkesin içinde bir merak duygusu uyandırmıştır. Burun estetiği yapılırken kullanılması gereken teknikler: hastanın genel durumu, burun üzerinde istenilen değişiklik, destek aldığınız uzmanın kariyer geçmişi gibi bazı unsurlar ele alınarak belirlenir. Halkımızın bu konuya ilişkin hakim olduğu bazı terimler şu şekildedir: burnu açarak ve burun içinden uygulanan tedavi yöntemi. Haksız da sayılmazlar doğrusu. Çünkü burun estetiği yapılırken, açık ve kapalı olmak üzere iki tür tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Peki, sizce toplum olarak yukarıda bahsi geçen teknikler üzerine neler biliyoruz, neler düşünüyoruz? Bu makalede sizler için bu konuyu ele alacağım. Okurken keyif aldığınız bir konu olmasını gönülden temenni ediyorum.

Her doktor, elde etmek istediği sonuç doğrultusunda, kabul ettiği ve uygun gördüğü tedavi felsefesini uygulayacaktır. Bu demek oluyor ki: Burun estetiği teknikleri üzerine cerrahlarımız bazı konularda ayrılmışlardır. Bu çelişkili hal sizlerin kafasını karıştırmasın. Her ne kadar yöntem konusunda fikir ayrılmaları söz yaşanmış olsada, niyet konusu kesinlikle değişmemektedir. Her cerrah kendisine gelen kişiler için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmaktadır.

Kapalı teknikle burun estetiği nedir?

Kemik ve kıkırdaklara ulaşmak için iki burun kanalından cildi kaldırarak yapılan tedavi yöntemine, kapalı teknikle burun estetiği denmektedir.

Kapalı teknik ile burun estetiğinin tarihine baktığımız da 1960 yılları ve sonrasında popülerlik kazandığını görmemiz aşikar. Bir çok doktor hastalarına en olumlu sonucu elde ettirebilmek adına, sıklıkla bu yönteme başvurmaktadır. Kapalı teknik ile yapılan burun estetiğinin açık teknikle yapılan burun estetiğine nazaren bazı avantajları vardır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir: burnun daha çabuk oturması, ameliyat sürecinin daha kısa sürmesi ve ameliyat sonrası oluşan ödemelerin daha kısa sürede geçmesi. Bu avantajlar göz önünde bulundurularak bir çok cerrah bu yöntemi kendisine gelen kişilere önermekte ve uygulamaktadır.

İnsanların genel olarak ilk isteği, burnun istedikleri şekile istedikleri sürede gelmesi olarak görülmektedir. Kapalı teknik ile burun estetiğinin en çok tercih edilen teknik olmasın da baş rol oynayan sebep budur. Dezavantajları ele almak gerekirse, hasta ile alakalı olmayan ancak cerrah için zorlayıcı ve yıpratıcı dezavantajlar söz konusudur. Dezavantajlar şu şekilde sıralanabilir: müdahale edilen bölgeyi görmeme, müdahale edilmesi gereken bölgelere ulaşım zorluğu, ameliyat içi değerlendirmelerin tam anlamıyla yapılmasında yaşanan zorluklar diyebiliriz.

Açık teknik burun estetiği nedir?

Açık teknikle burun estetiği, burun delikleri arasında yapılan kesi işlemi ile uygulanır. Ameliyat sonrası herhangi bir iz kalmaması, açık teknikle burun estetiğinin en büyük avantajı diyebiliriz. Açık teknik burun estetiğinde başvurduğunuz hekimin referans sahibi olması oldukça önem taşır. Hekimin burun deliği içinde oluşturduğu kesiden sonra burun kemiği görülebilir bir halde olur. Bu kesi estetik cerrahı olan kişilere ameliyat esnasında oldukça kolaylık sağlar. Hekim bu kesi sonrası müdahale edeceği bölgeye kolay erişir ve kolay müdahaleler de bulunabilir. Bu nedenle burun estetiği teknik seçiminde karar nitekim doktora ve sizlere düşmektedir. Bütün avantajları düşünerek sizlerin doğru cerraha başvurmanız gerekmektedir. Açık teknikle burun estetiğinin dezavantajı ise kapalı tekniğe göre biraz daha geç iyileşmesi olarak göze çarpmaktadır. Sizler bütün avantajlarını be dezavantajlarını düşünerek bir karar verebilirsiniz.

Kafası karışık olanlar için yöntem tavsiyesi

Ameliyat tekniği belirlemeden önce, yukarıda da bahsettiğim gibi bazı avantajlar ve dezavantajlar üzerinde değerlendirme yapılmalıdır. Her işte olduğu gibi bu işte de, ustasına güvenmek en doğru karar olacaktır. Doktorunuza hangi yöntemi kullandığını sorabilirsiniz. Neden diğer yöntemi kullanmadığı hakkında bazı bilgiler de isteyebilirsiniz. Daha önceki tedavilerden alınan sonuçlara yönelik öncesi ve sonrası gibi arşiv kayıtlarına bakabilirsiniz. Genel olarak teknik seçiminde ele alınacak durumlar bunlardır.

Sağlıklı günler.

Kapalı teknik burun estetiğinin aslında en büyük avantajı ameliyat sonrası burun çevresindeki ödemin, açık teknikteki ödeme kıyasla, daha erken dönemde geçmesi ve burnun daha erken oturmasıdır. Ameliyat süresi de açık teknik rinoplastiye göre daha kısadır. Pek çok cerrah da ameliyat süresi daha kısa olduğundan ve erken dönemde daha inmiş bir burun ile hastasını buluşturmak istemesinden dolayı bu tekniği kullanmaktadır.