C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

images

C vitamini suda eriyen bir vitamin türüdür. İnsan sağlığı için büyük önem taşır. Onarıcı ve önleyici bir çok meyvede bulunmaktadır. C vitamini vücudun üretmediği bir vitamin türü. Bu nedenle muhakkak dışarıdan ilave edilmelidir. İçerisinde doğal C vitamini barındıran besinler, genellikle sebze ve meyve tarzı besinlerdir. İçinde C vitamini bulunan besinler, muhakkak bir yere not edilip düzenli tüketilmelidir.

C vitamini faydaları nelerdir?

Toksin, insan organizmasında oluşan, bir çeşit zehir diyebiliriz. C vitamini bu toksinlerin vucuttan atılması ve vücuda girmeden önce önlenmesi adına koruyucu bir kalkandır. Yani bu toksinler hücrelere musallat olmaktadır ve bunun önüne geçmek için C vitamini şarttır. C vitamini aynı zamanda hücre gelişimi ve bağışıklık sistemi gibi bir sizin kalkanınız. Düzenli bir bağışıklık sistemi istiyorsanız, C vitamini tüketmek sizin için doğru olacaktır.

C vitamini sürekli bir şeyleri düzene sokmayı seven bir vitamin. Bağışıklık sistemini düzenlediğini söylemiştim. C vitamini ritminde atmayan kalplerin kurtarıcısı adeta. Aynı zamanda damar yollarının açılmasına yardımcı. Yapbozu birleştirince, kalp krizi riskini de düşürdüğü görülmektedir. Tabiki C vitamini bunlardan ibaret de değildir. Devam ediyoruz.

C vitamini özelikle kışın tüketilen, bir çok sebze ve meyvede bulunmaktadır. Özellikle kış meyvelerinde bulunmasının en büyük nedeni soğuk algınlığına iyi gelmesi. Örnek vermek gerekirse, mesela ıhlamur da C vitamini vardır. Aynı zamanda soğuk algınlığına iyi gelen portakal suyu da C vitamini açısından zengindir.

C vitaminini kim tüketirse tüketsin fayda eder. C vitamini insan seçmez, ancak hamileler için ekstra faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar şu şekilde olabilmektedir. Bebeğin fiziksel gelişimine katkı sağlar / aynı zamanda uzmanlar C vitaminini emzirme döneminde de tavsiye ediyo. Tabi işin doğrusu her zaman lazım olduğudur.

Sigara insan sağlığına zararlıdır. Bu herkes tarafından bilinen ama umursanmayan bir gerçektir belkide. Aslında böyle bir fayda nasıl ifade edilir, bu konuda da emin değilim. Biraz önce C vitamini, toksinlerin vucuttan atılmasını engeller demiştik. Bu toksinlerin insan organizmasında bulunan bir çeşit zehir olduğunu vurgulamıştık. Sigara içenlerde bu toksinler, yani zararlı maddeler içmeyenlere nazaren daha çok bulunuyor. C vitamini bu pencereden bakınca, sigara içenlere de fayda etmiş bulunuyor.

C vitamininin göz sağına iyi geldiği söyleniyor. Fakat bazı kaynaklar bu konuda insanları yanıltmakta bence. C vitamini göz sorunlarını gideriyor diyenler var. Oysa benim bildiğim lazer tedavisinin bile görme oranını yükseltmediği. Yani sadece gözlük sonunu ortadan kaldırdığı. Tabiki böyle sorunlar yaşayan insanlar muhakkak bir doktora baş vuruyorlar. Biz sadece C vitamininin de bu konuda iyi geldiğini anlatalım. Onarıcı olmasa da önleyici olabilir.

C vitamini dişlerin çürümesine ve diş etinin zarar görmesine engel karşı koruyucu etki yapmaktadır. Fakat portakal da C vitamini var, aynı zamanda şekerde var. İçinden şekeri çıkaramıyoruz ama portakalı diğer C vitamini olan ürünlerden daha az tüketmekte fayda var diyebiliriz. Aslında portakal da bulunan şeker doğal şekerdir, bu şekerin zararları varımdır ayrı bir konuda ele almamız lazım. Şimdilik bu kadar ile idare edelim.

C vitamininin zehirli maddeleri vucuttan attığını artık herkes öğrendi umarım. Zehirli hücreler sonucu bir insanın başına gelebilecek en büyük hastalık kanser diyebilirmiyiz? Belki de dememeliyiz ancak kanserin büyük bir sorun olduğu aşikar. Yapılan araştırmalara göre C vitamininin kanser sürecinde veya kanser öncesinde etki ettiği saptanmıştır. Zehirli maddelerin oluşumuna engel olabilirken, oluşmuş zehirli maddelerin yani toksinlerin vucuttan atılmasına yardımcıdır C vitamini. Bu nedenle kanserden korunmak ve kurtulmak adına C vitamini tüketimi önemlidir.

C vitamini için dipnotlar.

C vitamini genel olarak meyve ve sebzelerde bulunur demiştik. En doğal haliyle tabiki bu besinlerden alınması gerekir. Fakat bunun yanı sıra eczaneler de satılan sağlık Bakanlığı onaylı takviye C vitaminleride tüktilebilir. C vitamini bulunan bazı meyveler şöyledir Ihlamur, portakal, mandalina, kuşburnu.

C vitamini gerekli derecede tüketilmezse eğer, diş sağlığı açısından kişi çok zarar görebilir. Diş çürükleri ve diş eti kanamalarının bir sebebi de C vitamini eksikliğidir. Bu nedenle mevsiminde C vitamini tüketimi önemlidir. Ayrıca sadece C vitamini de değil, bir çok vitamin gerektiği kadar tüketilmezse hastalıklar baş gösterir.

C vitamini aslında insan sağlığı için önemli vitamin olmasına rağmen insan vücudu tarafından üretilmeyen bir vitamindir. Bu yüzden dışarıdan alınması gerekir. Aynı zamanda bir antioksidan olan C vitamini vücudumuzu yaşlanmanın en önemli nedeni olan serbest radikallerin zararlı etkilerinden ve kanserojenlerden korur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rolü olduğu için vücudu hastalıklara karşı da korur.