Çağımızın sorunu bağımlılık!

Merhaba.

Çağımızın sağlık sorunlarından bir tanesi de bağımlılık durumu. Telefon, televizyon, bilgisayar başta olmak üzere bir çok bağımlılık çeşidi var. Bana öyle geliyor ki içlerinden en tehlikelisi, şans oyunları ve kumar bağımlılığı.

Paranın insanı kolaylıkla cezbeden yüzüne inanmış, geleceğe dair hiç bir planı olmayan bir çok insan bu tuzağa düşmüştür. Gelgelelim zamanla akıl ve ruh sağlığını yitirmiş ve intihara kadar uzanmış bir çok kumar bağımlısı vardır.

Bu tür hastalar her ne kadar bağımlı olduklarını kabul etmeseler de, onları psikolojik tedavi konusun da ikna etmeliyiz. Yarınlar her zaman değerlidir, ancak bazen geç olabiliyor. Tamda bu yüzden, bu gün insanları uyarmanın tam zamanı.

İnternet ve bilgisayar bağımlılığı tedavisi olan bir sorundur. Ancak tedavinin deneyimli kişilerce yapılması uygundur. Yeni bir kavram olduğu ve kilnik deneyim henüz yeterli düzeyde olmadığı için ciddi hatalar yapıldığını sık görmekteyiz. Bu hatalar gençlerin yaşamını ciddi biçimde etkilemektedir. Süreç içinde, internet bağımlılığı anlayışı, onun tedavi gerektiren bir bozukluk olarak kabul edilmesi yönünde gelişti. İnternet bağımlılığını tedavi etmek için, dünyada birçok kurumda internet bağımlılığı servisleri açıldı.

Teknolojinin gelişmesi insanlık için güzel bir adım olması gerekirken yanlış kullanımlar ve ne yazık ki insanların abartmayı sevmeleri sonucu bağımlılık haline gelmiştir. Aslında teknoloji dünyayı bir üst seviyeye taşımak için iyi bir adımdır fakat günlük sıkıntılar, iş, okul, ekonomik sıkıntılar derken insanlar teknolojiyi sadece bir eğlence ve kaçış alanı olarak görmeye başlamıştır ve bu olay sık sık tekrarlanmaya başlayınca ne yazık ki ortaya sadece bağımlı insanlar çıkmıştır.