Çalışanlar ve emekliler dikkat! SGK karşılıyor ama...

Çalışanlar ve emekliler son yıllarda özellikle özel hastanelere ve tıp merkezlerine gidiyor. Özelde tedavi masraflarının bir kısmını SGK karşılıyor ama cepten ‘fark ücreti’ de ödemek gerekiyor. Peki ne kadar? İşte detayları…

Sağlık ve sigorta konusu 80 milyonun tamamını ilgilendiriyor. Sigortası olan da olmayan da Hastaneye gidince belli bir harcama yapmak durumunda. Devlet hastanelerini tercih edenler muayene başına 6 lira katılım payı ödüyor. Özelde bu tutar 15 liraya çıkıyor. Yıllık hesapta sağlık için cepten çıkan para epey yüksek. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı verilere göre kişi başına ortalama sağlık harcaması 1345 lira.

YÜZDE 200’Ü KADAR

Son yıllarda özel hastanelerin ve tıp merkezlerinin sayısı hızla arttı ve sıra beklemeden hizmet almayı kolaylaştırdı. Bu yüzden genç, yaşlı tüm kesimler özele gidiyor. Ancak, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı özel hastanelerle üniversite ve özel tıp merkezlerine gidenler devlet hastanelerine ödedikleri paradan daha fazlasını ödüyor. Özel hastaneler, SGK’nın ödediği ücretin yüzde 200’ü kadar fark ücreti alabiliyor.