Cihaza Bağımlı Kronik Hastalara 200 TL Elektrik Faturası Desteği

Cihaza bağımlı, kronik veya yatalak hastaların evde bakımı hem maddi hem de manevi olarak hasta ve hasta yakınlarına çeşitli zorluklar yaşatır. Kendi ihtiyaçlarını destek almadan karşılayamayan hasta, psikolojik olarak da büyük bir üzüntü ve depresyon durumu yaşar. Aynı durum hayatından, zamanından, hayallerinden feragat ederek sorumluluk alan hasta yakınları için de geçerlidir. Bunun yanı sıra hastanın tıbbi ve medikal ihtiyaçları maddi olarak iki tarafı da ağır bir yükün altına sokmaktadır. Devlet bu noktada devreye girerek hasta ve hasta yakınlarının bu yükünü biraz da olsa hafifletmek için bazı projeler başlatmıştır. Evde bakım parası, evde bakım hizmeti gibi projeler, hastaların ve hasta yakınlarının yükünü hafifletmek açısından büyük rol oynamıştır. Bu projelerden en çok başvurulanı Sağlık Bakanlığı’nın ücretsiz evde bakım hizmetidir.

En son çıkan haberlere ve edinilen bilgiye göre Sağlık Bakanlığı yeni bir projeye daha imza atıyor. Bu yönde devletimiz yeni projenin temellerini oluşturmak ve şekillendirmek açısından ilk adımı atmış, hasta ve hasta yakınlarına nefes aldıracak yeni bir işe imzasını atmıştır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 3294 sayılı Kanun kapsamında cihaza bağımlı kronik hastalara 200 TL elektrik faturası desteği vereceğini açıkladı. Daha hazırlık aşamasında olan projenin Kasım ayında tam olarak hizmete sunulacağı bilgisi verildi. Başvuruların her il ve ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılabileceğini açıkladı. Tam olarak başvurular için hangi belgelerin gerekli olduğu belirsizliği devam ederken, gelen haberler hem hasta hem de yakınları için sevindirici olmaya devam ediyor.

1 Beğeni

cpap kulanmak zorunda olan uyku apnesi hastalara da bu imkan tanınmalı.

cihazla tedavi gereken tüm kronik hastalara bu desteğin verilmesi gerekir ancak şu an anladığım kadarıyla sadece mekanik ventilatör cihazı kullanan hastalar bu destekten faydalanabilecek.

mekanik ventilatör cihazı kullanan hastaların evde bakımlarına devam edebilmeleri için farklı cihazlara da ihtiyaç duyulur. 2-3 cihazı birden 24 saat kesintisiz kullandıklarında elektrik faturaları da oldukça yüksek gelmektedir. son zamlardan sonra elektrik masrafları da artmıştır. kullanılan cihaz sayısına bağlı olarak ortalama elektrik faturası 400 ile 800 tl arasında olmaktadır.

200 tl elektrik faturası desteğinin kapsamı nasıl olacak kasım ayında göreceğiz. umarım insanlara faydalı olur.

Elektrik faturası desteği, evde hasta bakanlar için bir nebze de olsa nefes alma imkanı tanıyor olması güzel bir gelişme.Ancak geçmiş projelere baktğımda bundan kimlerin yararlanabileceği biraz muallakta sanırım.Nitekim yakın zaman da fiili olarak uygulanmaya başlayan evde bakım maaşı almanın şartları olabildiğince ağırlaştırılmış.Umarım elektrik faturası desteği için de ağırlaştırılmış bir takım şartlarla karşılaşmayız.Evinde cihaz kullanan tüm hastalar bundan yararlanabilir.

evde hasta bakılması oldukça sabır isteyen ve maliyetli bir süreç. zaten birçok masrafı olan hasta yakınlarının bir de yüksek elektrik faturasıyla karşılaşması moralleri düşürüyor. elektrik fatura desteği güzel fikir ancak dediğiniz gibi bunu alabilmenin kriterleri ne olacak. bu destek bir seferlik mi olacak? süreklilik arz edecekse desteğin alındığı süreçte ne gibi mesuliyetler oluşacak? gelecekte hangi koşula uymayınca bu destek kesilecek?

insanın aklına bunlar gibi birçok soru geliyor.

Elektrik faturası desteği, evde hasta bakan kişiler ve hastalar için çok iyi bir uygulama. Yalnız bazı kaynaklara göre evde bakım parası alan kişilerin bu hizmetten yararlanamayacağı söyleniyor. Eğer bu şartlar değiştirilirse daha iyi bir destek olacağı aşikar. Daha henüz tam olarak şartları ve başvuru yöntemleri belirlenmediği için bu şartın da değiştirilmesini umuyoruz.

evde bakım aylığı alan çok kişi var. sistem bu şekilde olursa bu kişiler 200 tl elektrik desteğini alamaz. eğer bu aylığı alanlar da destekten faydalanabilecekse başka bir soru akla geliyor. aylığı alabilme kriterlerinin içinde aylığın bağlanacak kişinin yaşadığı hanedeki kişi başına düşen gelirin en fazla asgari ücretin üçte biri olması gerektiği var. verilecek 200 tl’lik toplan hane gelirine etki edecek mi? eğer etki ederse bakım aylığı kesilecek birçok kişi olabilir.

24 saat çalışan cihazları düşünün.Ve bu cihazlara bağlı hayatların, elektriğe bağlı nefesin, kalbini takip eden ekranların… Bu insanlar bu desteği hak ediyorlar.Aynı şekilde gününü gecesine katıp onlara bakanlarda, bakım aylığını hak ediyorlar.Umarım bu desteğin şartları ağırlaştırılmış olmaz.Zannediyorum koşullar netleşene kadar bir çok soru işareti olacak akıllarda.