Çocukta Nefes Durması: İlk 6 Saniyeye Dikkat!

Nefes durması neden oluşur?

Tıkayıcı nefes durması ve uykuya bağlı hava yolu tıkanıklıkları giderek daha çok tanınmakta ve karşımıza önemli bir sağlık problemi olarak çıkmaktadır. KBB hekimine gönderilen horlayan çocukların %40’ında tıkayıcı nefes durması saptanmış olup bu tüm çocuklar arasında %3 gibi bir oranı ifade etmektedir.

Azalmış havalanma sonucu oluşan kandaki oksijen azlığı beyin tarafından algılanarak kişinin dinlenmek üzere gevşemiş olan adalelerini kasarak yüzeysel uykuya geri dönmesi uykunun bölünmesine ve uyanmaya yol açar.

Bu önemli 6 saniyede neler olmaktadır?

Bu uyku düzeni gece boyunca tekrarlayan uyanmalar ve huzursuz uykuya yol açar. Çocuklar da hiperaktivite, hırçınlık gibi davranış bozuklukları, depresyon, sersemlik ve öğrenim bozuklukları oluşur.

Yine kalbe ait ritim bozukluğu, çarpıntı, sağ kalp yetmezliği gibi bozukluklar ortaya çıkar. Bunların çoğu uygun tedaviyle geri dönebilen bozukluklardır. Uzun süreli nefes durması çocuklar da büyüme hormon salgılanmasında azalma görülür, bu da büyüme ve gelişme geriliğine yol açabilir. Ayrıca artmış kalori harcama nedeniyle de çocuklar düşük kiloludurlar.

http://www.aksam.com.tr/saglik/cocukta-nefes-durmasi-ilk-6-saniyeye-dikkat-c2/haber-611541