CPAP-BPAP Gibi Solunum Cihazlarına Sıvı Kaçarsa Garanti Dışı Kalır Mı?

Cpap cihazları, sürekli pozitif yolu basıncı veren bir uyku terapi cihazlarıdır. Uykuda kesintili olarak solunumu duran, apne durumuna geçen hastalarda tedaviyi ve böylece uykuyu sağlamak, kalitesini arttırmak için kullanılır. Uyku apnesi için oldukça önem taşıyan bir cihazdır.

Cihazın kullanımı önem taşıdığı kadar doğru kullanımı oldukça önemlidir. Bu cihazlar havadaki kuru havayı türbin aracılığıyla filtrelerden çeker ve belirli bir basınçta kullanıcıya aktarır. Bu basınçlı hava kuru olduğundan dolayı nemlendirilmeye ihtiyaç duyulur. Her pap (uyku apnesi cihazı) cihazında buna ihtiyaç duyulur.

Nemlendiricinin kullanım durumu hastanın bulunduğu ortama göre değişiklik gösterebilir. Bu değişkenlikler ise; ortamın bağıl nemi, sıcaklık oranı vb. gibi nedenlerdir ve değişkenlikler nedeniyle ısıtıcı seviyesi değişkenlik gösterebilir. Nemlendirici haznesinin su seçimi, kaynatılmış, su veya distile, damacana suları tercih edilebilir. Burada kireç oranını en aza indirmek gerekir. Nemlendirici haznesine su eklerken oldukça dikkat edilmeli ve max - min çizgilerine uygun şekilde doldurulmalıdır. Bu gibi işlemleri yaparken kullanım kılavuzuna bakılmalı ya da cihazın yetkili teknik servisinden bilgi alınmalıdır. Onun haricinde cihazın içerisine su kaçması durumunda kesinlikle cihaz garanti durumundan men edilir ve garanti dışı kalır. Garanti dışı bırakılmadan önce cihazda arıza varsa tespit edilir ve bunun nedeni yetkili teknik servis elemanı tarafından belirlenir.