CPAP Cihazlarının Nemlendirme Haznesindeki Sorun Nasıl Anlaşılır? Hazne Nasıl Temizlenir?

Cpap Cihazlarının Nemlendirme Haznesindeki Sorun Nasıl Anlaşılır  Nemlendirme Haznesi Nasıl Temizlenir

Apne tedavisinde kullanılan Cpap cihazları, hastalar ile bir bütün haline gelmiştir. Pozitif hava yolu basıncı sağlayan bu cihazlar gece boyunca kişinin solunum yolunu açık tutarak rahat bir uyku imkanı sunar.

Cpap cihazları küçük ve kullanımı kolay olan cihazlardır. Yüz maskesi ile kullanılır. Hangi maskenin kullanılacağı kişinin yüz hattına ve apne durumuna göre belirlenir.

Cihaz kullanılmadan önce raporda belirtilen değerlere göre ayarlanır.

Akciğerlerin daha iyi çalışabilmesi için normalde aldığımız havanın %100 nemli olması gerekir. Havada %100 nem bulunmadığı için havayı nemlendirme işlemini burun kanalları sağlar.

Cpap cihazları basınçlı hava üflediği için burun kanalları nemlendirme işlevini tam olarak gerçekleştiremez ve bunun sonucunda soğuk ve kuru bir hava solunur. Burun kanalları havayı ısıtmak için daha fazla kan pompalar ve bu da burun tıkanıklığına sebebiyet verir.

Cpap nemlendiricileri, cihazın üflediği soğuk ve basınçlı havayı ısıtıp nemlendirme işlevini görür. Bu sayede vücutta oluşacak komplikasyonlar önlenmiş olur.

Direkt nemlendiricilerde, düşük basınçta nemlendirme sağlar ancak yeterli gelmiyorsa artırma imkanı yoktur. Isıtıcılı nemlendiricilerde ise cihazın üflediği soğuk havayı nemlendirmek için su ısıtılmaktadır. Isıtma derecesi nem yükseltme ve azaltma için ayarlanabilir özelliktedir.

Cihazınız destekliyorsa ısıtıcılı hortum kullanın. Bu hortumlar ek bir bağlantıya sahiptir ve makine tarafından ısıtılmaktadır.

Cpap Cihazlarının Nemlendirme Haznesindeki Sorun Nasıl Anlaşılır?

Cihaz iyi nemlendirme yapmıyorsa ağız kuruluğuna ve burun tıkanıklığına sebebiyet verir.

Cihazın nemlendirici kısmındaki su haznesi çıkartılıp cihaz çalıştırıldıktan 5 dakika sonra cihazın ısıtıcı tablasını el ile kontrol edilip sıcak olup olmadığına bakılır. Isıtıcı tablası ısınmışsa cihaz çalışıyordur. Tabla soğuk ise nemlendirici de bir problem olabilir, cihaz yetkili teknik servise gönderilmelidir.

Cpap Cihazının Nemlendirme Haznesi Nasıl Temizlenir?

Cihazın nemlendirme haznesinde kullanılacak su, hazır su veya kaynatılıp soğutulmuş su olmalıdır. Çeşme suyu kullanılması durumunda haznede kireçlenme olacaktır.

Olası bir kireçlenme durumunda hazne temizlenmelidir. Cihaz temizliğinde veya hazne temizliğinde kimyasal deterjanlar asla kullanılmamalıdır. Buradaki hava direkt olarak ciğerlere gittiği için deterjan kullanımı zarar verecektir.

Hazne temizlenirken doğal sirke kullanılabilir. Hazneye doğal sirke ve sıcak su yarı yarıya konularak 1 saat beklemeye bırakılır. Daha sonra sadece su ile durularak temizlenir.

Haznede veya cihazda sorun yaşanması durumunda yetkili teknik servis ile irtibata geçilmelidir.