CPM Cihazlarının Faydası Nedir?

Vücutta bulunan eklemler hareketli olması için tasarlanmıştır. Eklem cerrahisi sonrasında oluşan yaraların hızlı iyileşmesi için de hareketsiz kalmaması gerekir. Operasyonun ardından iyileşmeyi hızlandırmak için CPM uygulanabilir. CPM, yumuşak doku cerrahisi veya travması sonrasındaki rehabilitasyonun ilk safhasında uygulanabilen bir yöntemdir. Özellikle eklem cerrahisi sonrasında kullanılır. CPM, İngilizce bir kısaltmadır. Açılımı “continuous passive motion” yani “sürekli pasif hareket” olarak tanımlanır. Uygulamayı yapan cihaza CPM cihazı adı verilir. Bu işlem, inflamasyonu ve ağrıyı azaltır. Cihazlar, belirli bir düzende pasif olarak eklemlere hareket sağladığı için iyileşme hızını arttırır. Diz, el bileği, ayak bileği, omuz veya kalça ameliyatı gibi operasyonlar geçirmiş hastalara hekim önerisiyle uygulanır. Cihazın hızı ve açısı gibi parametreler hekim tarafından belirlenir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon cihazı olarak kategorize edilebilir.

CPM = Continuous Passive Motion = Sürekli Pasif Hareket

Eklem cerrahisinden sonra uygulanan CPM cihazı, hasarlı kemiğin, kıkırdağın ve diğer dokuların düzenli hareketini sağlayarak besin difüzyonuna olanak tanır. Oluşan fiziksel hareket eklemlerde bulunan sinovyal sıvının hareketini de sağlar. Bu sayede dokular arasındaki kanın ve metabolik ürünlerin geçişi kolaylaşır. İyileşme hızlanınca ameliyat sırasında uygulanan protezlerin uyum süreci de hızlanır.

Cerrahi işlem gören eklemlerin rehabilitasyon sürecinde CPM cihazları kullanılmazsa sorunlar oluşabilir. Uzuvların uygun şekilde hareket etmemesi dokular arası madde geçişini yavaşlatır ve bu da iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Eklemlerde bulunan kemik, kıkırdak, damar ve bağ dokularının birbirlerine olan uyumu ve iyileşmesi CPM sayesinde hızlanır.

CPM cihazlarının kullanımı ağrı tedavisinde de son derece etkilidir. Doğal koşullarda eklem sıvısı hareket halindedir. Cerrahi işlem sonrasında eklem hareketlerinde azalma olacağı için eklem sıvısı da daha durağan hale gelir. CPM sayesinde eklem hareketleri oluşturulur ve eklem sıvısı hareketlendirilir. Böylece hasarlı bölgeye daha fazla besin ve oksijen ulaşmaya başlar, ayrıca ağrı da azalır.

Cerrahi işlemlerden sonra hareket kabiliyeti azalan eklemlerin zorlanmaması gerekir. Dokulara zarar vermeden belirli bir düzen ile pasif hareket ancak CPM cihazları ile sağlanabilir. Ortopedi ve fizik tedavi ürünleri arasında en önemli tedavi cihazlarından biridir. CPM cihazlarının, kullanıldığı eklem yerine göre çeşitleri vardır.

CPM Cihazlarının Çeşitleri Nelerdir?

CPM cihazları 5 farklı kategoride incelenebilir:

• Ayak bileği CPM cihazı
  • Dirsek CPM cihazı
  • Diz ve kalça CPM cihazı
  • El bileği CPM cihazı
  • Omuz CPM cihazı

CPM cihazları hastanelerde ve kliniklerde kullanılabildiği gibi, evde bakılan hastalar için de kullanılabilir. Hekim tarafından hareket kodlaması yapılır ve bu parametreler kolayca hasta, hasta yakını veya teknik servis tarafından cihazın hafızasına kaydedilir. Hareket yaptırılacak uzuv cihaza yerleştirilir ve cihaz çalıştırılır. Böylece eklem hareketleri başlar.

Tedavilerine evde devam edecek hastalar da kolaylıkla bu ürünü kullanabilirler. Kitap okurken, televizyon izlerken veya radyo dinlerken rahatça kullanılabilen bir sistemdir. Hareketlerini kendi kas gücüyle yapmakta zorlanan veya bir yakını tarafından uzuvları büküldüğünde ağrısı olan hastalar da CPM cihazı kullanarak rahatlayabilir.

Aktif hareket kabiliyetini kısıtlayan, hastayı yatağa veya tekerlekli sandalyeye bağımlı hale getiren hastalıklar eklemlerin zarar görmesine ve kemik erimesine neden olabilir. Hastayı hareketsiz bırakan hastalıklara karşı CPM cihazı kullanarak bu risklerin önüne geçilebilir. Bu cihazların kullanılması, hastaneden daha erken taburcu olabilmeyi ve hastanın ilaç ve bakım ihtiyaçlarının azalmasını sağlar. Sağlık sistemi açısından bakıldığında maliyetlerin de azaldığı görülür.

Gelişen teknolojiyle birlikte diğer tıbbi cihazlar gibi CPM cihazları da akıllı telefonlardan kontrol edilebilen ve kullanım raporları bilgisayarlardan alınabilen hale dönüşmüştür. Bu durum, tedavi süreçlerinin hekimler tarafından daha kolay planlanabilmesini sağlar.

Yorumlar

Mehmet on 23 Temmuz 2015 at 13:31 (Edit)
İyi günler. Ben Mehmet. Büyükannem dizinden amilyat oldu. Doktor bu cihazdan alın veya kiralayın dedi. Kullanması gerekiyormuş. Medikalcilerde bulabilirsiniz dedi. Normalde hastanede varmış ama evde tedaviye devam etmemiz gerekiyormuş. İnternette birkaç yer buldum ama konuya çok hakim değiller. Bana yardımcı olur musunuz?

Celil Çağlar ÖZLÜ
Celil Çağlar ÖZLÜ on 24 Temmuz 2015 at 23:42 (Edit)
Mehmet, merhaba. Size yardımcı olmak isteriz. CPM cihazı kiralama hizmetimiz mevcuttur. Detaylı bilgi için İletişim - Sesan bu sayfadan bizimle iletişime geçmenizi rica ederim. Geçmiş olsun.

Vedat
Vedat on 6 Ağustos 2015 at 18:37 (Edit)
İzmir’de oturuyorum. Bu üründen 1 ay kiralamak istiyorum.

Celil Çağlar ÖZLÜ
Celil Çağlar ÖZLÜ on 7 Ağustos 2015 at 05:23 (Edit)
Vedat, merhaba. İlginize teşekkürler. Cihaz kiralama işlemleri için İletişim - Sesan bu sayfadan bize ulaşmanızı rica ederim.

Emre
Emre on 8 Ağustos 2015 at 15:55 (Edit)
Çok değişik ve kullanışlı bir cihaza benziyor. Adeta bir buluş.

Celil Çağlar ÖZLÜ
Celil Çağlar ÖZLÜ on 9 Ağustos 2015 at 18:01 (Edit)
Emre, merhaba. İlginize teşekkür ederim.

ümit yaşar kırıkkanat
ümit yaşar kırıkkanat on 6 Şubat 2016 at 15:58 (Edit)
cpm cihazımız hakkında fiyat bilgisi ve kurumca ödenip ödenmediği ,eğer ödeniyorsa kurumun ne şartlarda ve ne kadar ödeme yaptığı hakkında bilgi verirseniz sevinirim… şimdiden tşk ederim… hayırlı işler…

Celil Çağlar ÖZLÜ
Celil Çağlar ÖZLÜ on 7 Şubat 2016 at 15:56 (Edit)
Ümit Yaşar Kırıkkanat, merhaba. CPM cihazları kurum tarafından ödenmiyor. Ayrıca, kullanım yerine göre farklı modelleri mevcuttur. Her modelin fiyatları da farklıdır. Bu sayfadan İkinci El CPM Cihazı Kategori Arşivi - Medbidding ürün çeşitlerini incelemenizi rica ederim. İyi günler.

Tarık
Tarık on 12 Nisan 2016 at 16:05 (Edit)
İstanbul’da amatör klubte futbol oynuyorum. Geçtiğimiz gün bir diz ameliyatı geçirdim. Bu cihazları kullanmam gerektiğini söyledi doktor. Ama klub saolsun karşılayamayacağını söyledi. Acaba ben de kiralama hizmetiniz varsa yararlana bilir miyim? Doktor 1 aylık bir rehabilitasyonun iyileşme sürecini hızlandıracağını söyledi. Sizce de yeterli olacak mıdır?Ayağımla para kazandığım için benim için bu süreci çabuk atlatmak çok önemli. Umarım kısa sürede sahalara geri dönebilirim.

Celil Çağlar ÖZLÜ
Celil Çağlar ÖZLÜ on 12 Nisan 2016 at 21:09 (Edit)
Tarık, merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. CPM cihazı kiralama hizmetimiz mevcuttur. Ne kadar sürede iyileşme sağlanacağı konusunda hekiminiz sizi bilgilendirmiş. Hekimin talimatlarına uymanız gerekir. Kiralama işlemleri için bizimle iletişime geçmenizi rica ederim: İletişim - Sesan

Erdem
Erdem on 3 Mayıs 2016 at 07:07 (Edit)
Tarık kardeşim geçmiş olsun öncelikle. Ben de seninkine yakın bir sakatlık geçirdim yaklaşık 2 ay boyunca bu cihazı kiraladım. Sağolsun Celil bey çok ilgilendiler ve kısa sürede sağlığıma kavuştum. Sana önerim kesinlikle bilmediğin yerlerden ürün falan temin etme. Yanlış ayarlanmış bir cihaz yüzünden takımdan bir arkadaşım 2. defa ameliyat olmak zorunda kaldı. Yaklaşık 6’aydır sakat. Allah sana şifa versin.

Celil Çağlar ÖZLÜ
Celil Çağlar ÖZLÜ on 4 Mayıs 2016 at 02:57 (Edit)
Erdem, merhaba. Yorumlarınız için teşekkür ederim. Geçmiş olsun.

Figen yorulmaz
Figen yorulmaz on 16 Mart 2018 at 00:37 (Edit)
1 ay önce diz ameliyatı olan hastamız icin cpm cihazı kiralamak istiyoruz Fiat bilgisi ve İstanbul Avrupa yakası bayiniz varmi lütfen bilgi verirseniz sevinirim saygılar

Celil Çağlar ÖZLÜ
Celil Çağlar ÖZLÜ on 16 Mart 2018 at 02:17 (Edit)
Figen Yorulmaz, merhaba. CPM cihazı kiralama hizmetimiz mevcuttur. Bu sayfadan bilgi alabilirsiniz: Satış Hizmetleri - Sesan

Atakan Aka
Atakan Aka on 15 Ekim 2019 at 16:03 (Edit)
Iyı günler. Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisiyiz.Bitirme projesi olarak cpm cihazı yapacağız. Gelip aleti yerinde görüp inceleme fırsatımız olabilir mi ? Şimdiden teşekkürler :slightly_smiling_face:

Celil Çağlar ÖZLÜ
Celil Çağlar ÖZLÜ on 16 Ekim 2019 at 15:59 (Edit)
Atakan Aka, merhaba. Cihazı incelemeye gelebilirsiniz. Lütfen bize ulaşın: İletişim - Sesan

Mehmet Korkmaz
Mehmet Korkmaz on 9 Kasım 2020 at 19:49 (Edit)
Kocaeli Üniversitesi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi 2.sınıf öğrencisiyim cpm cihazı ile ilgili proje aldım. Cihaz hakkında detaylı teknik ve donanımsal özellikleri için yardımcı olabilir misiniz?

İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 10 Kasım 2020 at 16:10 (Edit)
Mehmet Korkmaz, merhaba. Bu sayfadan bizimle iletişime geçebilirsiniz; İletişim - Sesan

Hasan Köse
Hasan Köse on 28 Haziran 2021 at 09:57 (Edit)
Mrb ben iki ay hareketsiz yanık bölümünde yattım.bi aydır tabyrcuyum sağ bacağımın arkası komple greft nakil deri yapıldı fakat dizimi açıp yuruyemyom .cpm cihazı işime yarar mi

İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 29 Haziran 2021 at 13:13 (Edit)
Hasan Köse, merhaba. Hekiminiz ile görüşerek CPM cihazı kullanabilirsiniz. Yalnız hekiminiz uygun görmedikçe kullanmanızı önermeyiz.