Damar Görüntüleme Cihazı AccuVein AV400 Teknik Şartnamesi

IR Lazer Damar Görüntüleme Sistemi AccuVein AV400 (8)

ST04150 Damar Görüntüleme Cihazı AccuVein AV400

Damar Görüntüleme Cihazı Teknik Şartnamesi

 1. Cihaz 2 adet lazerden oluşmalı ve en az 642 nm değerinde IR lazerlerden veya infrared görüntüleme yöntemi ile hastaya temas etmeden damar yolunu gösterebilmelidir. Kablosuz temas sayesinde hastalık bulaşma riski ortadan kalkmalıdır.

 2. Cihazın kullanımı basit olup öğrenme süresi kısa olmalıdır.

 3. Deri altı damar bulurken enfraruj ışığı kullanmalıdır ve derinin yaklaşık 7 mm veya 10 mm altındaki damarları gösterebilmelidir. Cihaz damarları gerçek zamanlı olarak göstermelidir böylece hastanın hareket ettiği durumlarda görüntü kaybı olmamalıdır.

 4. Cihaz tek tuşla kullanıma hazır hale gelebilmelidir ve cihazın kullanıma hazır hale gelmesi en fazla 5 saniye olmalıdır.

 5. Cihaz kablosuz olarak çalışmalı böylece kablolardan oluşabilecek yangın elektrik riski ortadan kaldırılmalıdır.

 6. Cihazın üzerinde renkli LCD ekran olmalı veya universal fonksiyon tuşları ile durum ve yapılandırma takip edilebilmelidir.

 7. Cihaza USB ile bilgisayara bağlanarak yazılım ve bilgiler güncellenebilmelidir.

 8. Cihazın için yazılım, lisans ve yazılım yükseltmeleri ücretsiz bir şekilde yüklenebilmelidir. Cihaz ile birlikte yüklü olan yazılım tüm hastalara uygun olmalı ve varsa tüm modları da içermelidir (ince detay, ters ve yeniden boyutlandırma gibi).

 9. Cihazda lityum iyon batarya kullanılmalıdır. Bataryanın şarj durumu cihazının üzerindeki ekrandan veya bataryanın üzerindeki şarj durumu ledinden veya cilt üzerinde görüntüleme yapılırken, kontrol edilebilmesi için gösterge bulunmalıdır.

 10. Tek şarjda kesintisiz kullanım süresi en az 2 saat olmalıdır. Bataryanın işlemler arasında pil ömrünü uzatmak için çıkarılmaya gerek duyulmamalıdır. Ayrıca cihaza AC güç adaptörü takılıyken pil şarj eder durumda olmalıdır.

 11. Cihaz batarya/pil gücünü korumak için otomatik zaman aşımı kapanma özelliğine sahip olmalıdır. Bu sayede cihaz 0 saniye ile 15 dakika kadar açık durabilmesi sağlanmalıdır.

 12. Cihaz ağırlığı 300 gr. geçmemelidir bu özelliğiyle portable kullanılabilmelidir veya tekerlekli bir sehpa ve tutucu aparatı ile birlikte verilmelidir. Tutucu aparat ile birlikte verilecekse, aparatın uzunluğu en az 62 cm olmalıdır.

 13. Cihaz düzenli ya da koruyucu bakım gerektirmemelidir. Cihaz düşme dahil diğer istenmeyen durumlarda kalibrasyona veya hizalamanın doğru olup olmadığını kontrol etmeye ihtiyaç duymamalıdır.

 14. Cihaz tipik ışıklandırmada çalışabileceği gibi, gerektiğinde pencere kenarında veya dışarıda kullanıma uygun olmalıdır.

 15. Cihazın menüsü Türkçe, İngilizce ve çok dilli olarak seçilebilmelidir.

 16. Cihaz hiçbir sarf malzemesine ve ilave yazılıma gerek duymadan tüm hasta tiplerinde ve varsa tüm modlarında çalışmalıdır.

 17. Cihaz özel dezenfeksiyon şartları gerekmeksizin % 70 isopropil alkol ile temizlenebilmelidir.

 18. Cihaz TİTUBB’da Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmalı ve UBB numarasına sahip olmalıdır.

 19. Cihazdaki lazerler Sınıf 2 kategorisinde olmalı veya cihaz IEC 60601-1-2’ye göre EMC gereksinimlerine uyum sağlamalıdır. Cihaz UL Standardı 60601-1 ile uyumlu olmalıdır.