Diyette Kivi tercih edilebilir.

images (1)

Daha önce kilo kaybı için bir kivi yemeyi düşündünüz mü? Değilse, en az bir kez denemelisin. Kivinin besin değeri yüksektir. Buna ek olarak, çok kalori içermez ve yerleştirildiği herhangi bir sebze veya meyve salatasına ekstra bir lezzet katar. Kivi benzersiz bir meyvedir. Kahverengi ve kadifemsi dış görünümü ile bilinir, ancak iç tatlılık onu çok lezzetli kılan şeydir. Kivinin Çin asıllı olduğu, ancak tohumlarının dünyaya yayılmış olduğu tahmin ediliyor.

Kivi’nin besin değeri

Kivi son derece önemli olan C vitamini ve K vitamini bakımından oldukça zengindir. Potasyum seviyeleri ile ünlü olan bir de muz vardır. Ortalama bir kivinin 46 kalorisi, 0.4 gram yağ, 237 miligram potasyum, 11.1 gram karbonhidrat, 2.3 lif ve 0.9 gram proteini var. Unutmayın ki tüm meyveler aynı değildir, bu nedenle büyük bir kivi (91 gram) 56 kaloridir ve bu hala azdır. Bu rakamlar onları yemenin en yaygın yolu olan kabuğu soyulmuş kivilere dayanıyor. Bununla birlikte, bazı insanlar kabuğunu da tüketiyor.

Kivi’yi diyet listeme nasıl entegre ederim?

En iyi sonucu almak için bütün meyveleri yiyin. Yemekten önce soyup dilimleyebilirsiniz. Ancak meyvenin kabuğu yenilebilir, dolayısıyla meyveyi yemeden önce saran soymayı yıkamanızı öneririz.

Meyve ve sebze salatalarını artırmak için dilimlenmiş kivileri kullanın. Bu meyve büyük miktarda C vitamini nedeniyle havaya maruz kaldığında renk kaybetmez. C vitamini, meyvenin oksitlenmesini veya kahverengiye dönüşmesini önleyen antioksidan kuvvetlere sahiptir.

Kivi antioksidan özelliği sayesinde vücut için faydalı meyvelerden biridir. Dilimlenmiş yani bıçak değmiş meyvelerde vitamin kaybı bilinen bir durumdur. Bu nedenle kiviyi dik tutarak tepesinde ufak bir kesik açıp içini çay kaşığı ile rafadan yumurta yer gibi yiyebilirsiniz.

Kivide lift içeriği fazla olduğu için zayıflamak için ideal bir besindir. Liftli gıdaların tok tutma özelliği vardır. Öğlen 3, akşam 3 olacak şekilde günde 6 adet kivi yemek iştahı kesecektir.