Doğru nefes (Diyafram nefesi)

Oksijen, insan vücudunun en temel ihtiyacı desek yeridir. Bu yüzden mümkün olduğunca kaliteli solumalıyız hayatı. Duruşumuza, nefes alış ve veriş süremize dikkat etmeliyiz. Doğru nefes nasıl alınır? Sorusuna cevap aramalıyız. Bizler Medikal Bulut olarak sizler için araştırdık. Çam sakızı çoban armağanı sunmak isteriz.

Doğru nefes tekniklerini anlatmadan önce, yanlış nefes aldığımız taktir de yaşayacağımız sorunlardan bahsedelim. Bazı insanlar vardır: konuşurken, bir şeyleri sunarken ve kendini ifade ederken zorluk çeker. Kelimeler arasın da olur olmaz duraklar, uzun veya kısa duraklamalar yüzünden, anlaşılması güç insan konumuna düşerler. Bunun başlıca sebebi: doğru yerde doğru nefesin alınmamış olmasıdır. Ayrıca dengeli bir nefes, vücudun gerekli oksijeni almasın da büyük rol oynar. Gerektiği yerde gerektiği kadar nefes alınmaması insanı daha çabuk yorar. Eğer bu gibi sorunlar yaşamak istemiyorsanız, doğru nefes nedir, nasıl alınır sorusuna gelin birlikte cevap arayalım.

Doğru nefes(Diyafram nefesi) nedir?

Dünyaya yeni gelmiş bir bebek, diyafram nefesi alır. Aradan yaş geçtikçe ve nefes alma konusu yabana atıldıkca: diyafram nefesi yerine göğüs nefesi alınmaya başlar. Göğüs nefesi, diyafram nefesinden çok daha az oksijen içerir ve çok daha kısa sürede tükenir. Bu yüzden diyafram nefesini tercih etmek doğru bir şekil de nefes almaya ilk adımı atmaktır.

Sırt üstü uzanın ve, göbeğiniz yukarı aşağı inip çıkacak şekilde nefes alın

Sırt üstü uzanırken göğüs nefesi almak çok zordur. Bu nedenle diyafram nefesine alışana kadar sırt üstü yatın. Diyaframı hissetmeye çalışın. YouTube üzerinden diyafram egzersizleri bulmak mümkün. Araştırın uygulayın.

Şarkıcılar zor performansları göğüs nefesi ile sergileyemez.

Aslın da sadece bu olay bile diyafram nefesinin önemini ifade edebilir. Sesleri uzun süre tutmak, zor notaları çıkarabilmek için diyafram nefesi şarttır. Doğru telafuz, anlaşılır konuşma için diyafram şarttır. Düzgün bir diksiyon için diyafram şarttır.

Nede olsa alıyoruz diye yabana atmamalı, diyafram nefesini önemsemeliyiz.

Saygı ve sevgilerimle
Sağlıkcakla kalın
Keyifli forumlar

ALİ ÇİFTÇİ

Doğru nefes alımı için solunum egzersiz cihazları da bulunmaktadır. Cihazın amacı solunum problemi yaşayan kişilerde akciğer kapasitesini artırmak ve nefes darlığını azaltmaktır. Bu cihaz ile yapılan egzersizler sayesinde solunum kasları da güçlenmektedir.