Dünya'da Diyabet Hastalığı Nasıl Biliniyor?

Tüm dünyada giderek yaygınlaşan diyabet ile ilgili sürekli yeni tedaviler geliştiriliyor. Ve uzmanlar bu hastalığa yakalanmamak için sürekli uyarılarda bulunuyorlar.

Dünyada Diyabete Bakış Açısı

Diyabet, çok eski yüzyıllardan bu yana, tüm dünyada bilinen bir hastalıktır.

Son zamanlarda yaygınlaşan bu hastalık için uzmanlar, doğal olmayan tatlandırıcıların kullanıldığı içecekleri ve besin maddelerini sorumlu tutuyorlar.

Bu hastalıkta genetik faktörler de önemli rol taşıyor. Bu sebeple son yıllarda, genetik faktörlerin etkilerini azaltmak için bilimsel çalışmalar yapılıyor.

İsrail’de diyabet hastalarına umut olacak "yapay pankreas geliştirildi.

Diyabet tedavi edilemezse başta gözler olmak üzere çok ciddi organ kayıplarına neden oluyor. Bu sebeple bilim adamları diyabetin tamamen iyileşmesini sağlama amacı ile insan bağışıklık sistemi üzerinde bazı ilaçlar geliştiriyorlar.

Diyabet hastalığı dünya üzerinde en çok, Amerika’da görülüyor. Amerikalı bilim adamları obezite ve diyabetle mücadele için, halka sağlıklı beslenme önerilerinde bulunuyorlar.

Dünya ülkelerinde diyabet çalışmaları hız kazanmayıp, insanlar bu konuda bilinçli hareket etmeyi öğrenmezse, 2035 yılına gelindiğinde dünyadaki diyabetli hastalar, 592 milyona ulaşabilir.