Engelli Vatandaşların Sağlık Kurulu Raporu İle Faydalanabileceği Neler Vardır?

Özürlülerin Sağlık Kurulu Raporu İle Faydalanabileceği Neler Vardır?

Özürlü insanlar toplumumuzun bir parçası, onları ayrıştırmak herhangi bir şekilde kabul edilemez. Herkesin engeli veya özrü olabileceği gibi, her engellinin de topluma kazandırılması gerektiğini kabul etmek gerek. Günümüzde engelli hakları geçmişe oranla çok daha iyi korunuyor. Hem anayasamızda birçok kanunla engellileri koruma ve topluma kazandırma ilerlemiş hem de yazılı olmayan kanunlarla insanlar saygı göstermektedir. Peki özürlüler ne gibi ayrıcalıklara sahip olurlar? Hem devlet elinden hem de özel firmalardan kolaylıklar ve özel durumlarına özel indirimler yapılmaktadır.

Özürlülerin Kamusal Haklarda İndirimden Yararlanması

Her belediye özürlülere suda en az yüzde otuzluk indirim yapmak zorundadır. Evlerde kullanılan suya olan indirimden yararlanmak için 18 yaşını doldurmak gerekmektedir. Ev sahipleri, kiracılar, lojmanda oturanlar faydalanabilir. Maalesef elektrik ve doğalgaza indirim yoktur.

Ev interneti sağlayıcı TTNet, Uydunet ve Turkcell Superonline engellilere yüzde 25 oranında indirim sağlamaktadır.

Cep telefonu hizmetlerinde Turkcell, Avea, Vodafone gibi markalar engellilere özel indirim ve tarifeler yapmaktadır.

Özürlülerin Ulaşım Haklarında İndirimden Yararlanması

Özürlüler şehir içinde belediye otobüsleri, metro ve tren hizmetleri, deniz yolları seferlerine ücret ödemezler. Ağır engelli raporu olanların bu hizmetten yararlanabilmesi için refakatçiye ihtiyacı vardır.

Şehirlerarası otobüs firmaları da engellilere yüzde otuzluk indirim yapmak zorundadır. Refakatçilere indirim yapılmamaktadır.

Türk Hava Yolları da yüzde 25’lik indirim yapar. Ancak internetten alışverişlerde ve ekonomi sınıfı biletlerde geçerli değildir.

Sıfır araç alırken ÖTV ve MTV muafiyetinden yararlanılabilir. Bunun için yüzde 90 ve üzerinde özürlü akrabası olduğunu belirtmesi gerekmektedir. Ehliyet sahibi olan engellilerin de engel oranına bakılmaksızın bu vergi muafiyetlerinden yararlanabilir. Yurtdışından özel donanımlı araç getiriminde de kolaylık sağlanmaktadır.

Özürlülere özel araç park yerlerine park edebilirler. Otobanlarda 15 dakikaya kadar duraklayabilirler.

Özürlü Çocuğa Sahip Çalışanların Yararlanabileceği Haklar

Her sektörde çalışanlara gelir vergisinde indirim yapılmaktadır. Emeklilerin bu hakkı yoktur ancak emekli olup çalışmaya devam edenlerin hakkı devam etmektedir.

Kamu kuruluşlarında çalışan engelli ebeveynlerinin nöbet ve fazla mesai muafiyeti vardır.
Engelli annelerine erken emeklilik hakkı sağlanmaktadır.

Memurlara üç aya kadar refakat izni verilebilir. Senelik izin kullanma hakları da genişletilmiştir.

Özürlü ebeveynlerine tayin ve yer değiştirme hakkı konusunda boş kadro durumunda öncelik tanınmaktadır.

Özürlü Çalışanların Yararlanabileceği Haklar

İşe girmeden önce veya işe girdikten sonra engelli olmanız bir şeyi değiştirmez. Aynı haklara sahip olursunuz. Burada farklı olan malulen emeklilik hakkıdır. İşe girmeden yüzde 60 engelli bir bireyin malulen emeklilik hakkı yoktur ancak işe girdikten sonra yüzde 60 oranında engele sahip olan birey malulen emekli olabilir.

Çalışan engelliler erken emeklilik şansına sahiptir. Engelli kadrosundan işe girmeyen bireyler de engelli olduklarını belirtip erken emekli olabilir.

50 ve üstünde çalışanı olan her özel kurum yüzde 3, kamu kurumuysa yüzde 4 engelli kontenjanı açmak zorundadır. Özel kurumlar yüzde 3’ün üstünde engelli çalışan istihdam ederse de engelli çalışanların sigortaları devlet tarafından karşılanır.

Engelli memur kendi isteği dışında fazla mesai veya nöbet yapamaz.

Engelli memurlar 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde ve 10-16 Mayıs Engelliler Haftasının ilk gününde izinli olur. Hava koşulları nedeniyle okullar tatil edildiyse aynı süre boyunca engelli memurlar da izinli sayılır.

Engellilerin Sosyal Yardım Konusunda Yararlanabileceği Haklar

Engellilere devlet tarafından maaş bağlanmaktadır.

18 yaş üstü ve yüzde 40 üzeri engeli bulunanlara ekonomik sınırlandırmalara göre maaş bağlanabilir. 18 yaş altı engellilerin bakımını yapanlara da ekonomik durumlara göre maaş bağlanabilir.

Yazıyı indirmek için: Özürlülerin Sağlık Kurulu Raporu İle Faydalanabileceği Neler Vardır.docx (14.1 KB)