Et Yemeden Protein Alınabilecek Besinler Nelerdir?

Dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenebilmek için en önemli besin kaynaklarından bir tanesi proteindir. Et ve et ürünleri en önemli protein kaynağı olarak bilinmekte. Ancak et yemeyen kişilerin de sağlıklı bir yaşam için proteine ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç protein içerikli diğer besinler ile sağlanabilir. Böylelikle günlük alınması gereken protein miktarı karşılanabilir.
Protein ihtiyacının karşılanabileceği besinler;

Yumurta: Yumurta ve peynir et olmayan ancak et yerine geçen besinlerdendir. Tamamı vücutta kullanılmakta olan ve kaliteli protein içeriğine sahip olan yumurta, etin sonrasında protein ihtiyacı için en önemli besindir.

Karabuğday: Günümüzde çok fazla kullanılan besinlerden bir tanesi olan karabuğday, içerisinde yüksek oranda esansiyel aminoasitler ve protein barındırır. Kısa sürede pişme özelliğine sahip olan karabuğday çorba, dolma, salata ve pilavlarda kullanılmaktadır.

Kinoa: Bir bitki olan Kinoa içerisinde barındırdığı karbonhidrat sebebiyle besin değeri yönünden tahıl gibi düşünülmektedir. Bununla beraber yüksek oranda protein içermesi nedeniyle protein alınmasını da sağlar. Bulgur ve pirinç ile beraber kullanılabilir.

Ceviz: Ceviz de dahil olmak üzere kuruyemişler yüksek orandaki kaliteli protein sunması bakımından her gün tüketilmesi gereken besinlerdendir.

Avokado: 100 gram avokado içerisinde 2 gram protein bulunmaktadır. Doyurucu bir öğünde protein alınması için tercih edilir.
Baklagiller: Kurubaklagillerden olan soya fasulyesi, yeşil mercimek, nohut, mercimek, barbunya ve kuru fasulyeye protein ihtiyacı karşılanabilmesi için günlük beslenmede yer verilmelidir. Ayrıca bitkilerden yapılmakta olan soya eti de yüksek kalitede protein içermektedir.

Tam Buğday: Tam buğday unundan yapılmakta olan bütün mamüller protein içermektedir. Ekmek kullanımında tam buğday ekmeğini tercih etmek ve un kullanılarak yapılan yemeklerde tam buğday ununu tercih etmek önemli bir protein desteği sunar.

Bulgur: Bulgur protein içeriği ve besleyiciliği yüksek olan besinlerdendir. Özellikle kurubaklagil yemekleri ile beraber tüketilmesi önerilir.

Chia Tohumu: Süper besinlerden bir tanesi olan Chia tohumu yüksek besleyiciliğinin yanı sıra protein de barındırır.
Günlük olarak 1 ya da 2 yemek kaşığı tüketilmesi protein ihtiyacının karşılanması için önemli bir destek verir.

Bu protein kaynaklarını çoğaltmak mümkündür. Özellikle vegan beslenme teknikleri içinde sıklıkla kullanılan bu tarz besinler hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşarak Medikal Buluta katkıda bulunabilirsiniz. Unutmayın Güzellikler Paylaştıkça çoğalır.

Sağlıklı bir yaşam için gerekli besinleri almak şarttır. Vücudun alması gereken protein her besin için ayrıdır. Etten alınması gereken protein ve vitaminler de vardır. Sağlık sorunu olmadığı sürece bu besinlerin alınmamasını doğru bulmuyorum. Özellikle gebelik durumlarında vejetaryen beslenme günümüzde sık görülmeye başladı. Bunun hem anne hem de bebek için sağlıksız olduğunu kanıtlanmıştır. Gerekli protein ve vitaminler alınmadığı sürece bebeğin gelişimi olumsuz etkilenecektir.