Ev Tipi Mekanik Ventilatör Cihazlarını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev tipi mekanik ventilatör cihazları yoğun bakım, göğüs hastalıkları, nöroloji, acil gibi bölümlerde yatan hastaların tedavi sürecinde kullanılır. Bu tip cihazlar çok hassastır ve kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Bu cihazlar evde kullanıldığı için sürekli olarak yanınızda tıbbi veya teknik personel bulunmayacaktır. Ayrıca cihazlar ile kullanılan aksesuarların da temizlik ve bakımı çok önemlidir.

Cihazlardaki arızaları ve problemleri en aza indirmek için lütfen bu sayfada yazılanları dikkatlice okuyunuz ve uygulayınız.

Hasta ile ilgili acil bir durumda 112 acil servis aranmalıdır.

Cihaz tahta, bez, plastik vb. malzemelerin üzerine konulmamalıdır. Bu tip yüzeyler cihazların aşırı ısınmasına ve arızaya sebebiyet verebilir. Ayrıca cihazın hava alamamasına neden olabilir.

Bu cihazlar çok hassastır, en ufak manyetik alanlar dahi (örn: TV, radyo, cep telefonu vb) cihazların elektriksel sinyallerini bozabilir ve hastanıza zarar gelebilir.

Cihaz dış ortamdaki havayı kullandığı için rahat hava alacak şekilde ve ısınmayacak bir yere konulmalıdır.

Cihaz soba, kalorifer vb. ısıtıcıların yakınına konulmamalıdır. Sıcak ortam cihazların çalışmasını olumsuz etkiler, pil ömrünü de kısaltır.

Cihazın filtresi ayda bir değiştirilmelidir. Bu filtreler özel olarak üretilmiştir. Ev tipi mekanik ventilatörde mutlaka orijinal filtre kullanılmalıdır. Orijinal filtre kullanılmadığı takdirde cihaz arızalanabilir ve bu durumda garanti kapsamı dışı bırakılabilir.

Cihazın filtresi yıkanıp tekrar kullanılmamalıdır. Bu filtreler yıkandığında partikül tutucu özelliklerini kaybetmektedirler.

Cihaza sıvı temas ettirilmemeli ve banyo gibi buharlı veya nemli ortamlarda tutulmamalıdır. Bu durumda cihazın içine sıvı kaçabilir veya nemden dolayı elektriksel ve elektronik aksamında arıza oluşabilir. Böyle bir durumda cihazınız garanti kapsamı dışı bırakılabilir.

Cihaz düşmeyecek bir yere konulmalıdır. Bu cihazlar çok hassastır, içlerinde özel valf sistemleri ve özel sensörler vardır. Düşürme, çarpma gibi olaylarda bu parçalar zarar görür. Böyle bir durumda cihazınız garanti kapsamı dışı bırakılabilir.

Ev tipi mekanik ventilatörlerde harici düşük basınçlı oksijen kaynağı kullanılabilir. Bu cihazlara oksijen konsantratörü denir. Bu iki cihazın birbirine bağlanması sırasında özel aparatlar kullanılır. Bunlardan bir tanesi oksijen valfidir. Bu parça çok hassas ve kırılgan olabilir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde yerine takılması ve çıkarılması gerekir.

Cihazda kullanılan sarf malzemeler ve kablolar kıvrılmamalı ve sıkıştırılmamalıdır.

Cihazda kullanılan solunum devresinin hijyen açısından ayda bir değiştirilmesi önerilir.

Cihazda kullanılan solunum devresi orijinal olmalıdır. Bu parçaların ham maddesi, kalıbı ve ölçüleri cihaza özel olarak üretilmiştir. Cihaz, farklı marka solunum devresi kullanılırsa hastanıza ayarlanan parametrelerden farklı şekilde çalışacaktır. Bu durumda hastanız zarar görebilir. Bir süre sonra da cihaz arızaya sebebiyet verecektir. Bu durumda cihazınız garanti kapsamı dışı bırakılabilir.

Solunum devresi bağlanırken dikkat edilmelidir. Parçaların takıldığı yerlere iyice oturduğundan emin olunmalıdır. Solunum devresinin parçaları kırıldığında veya delindiğinde mutlaka hemen yenisi ile değiştirilmelidir. Her ihtimale karşı mutlaka yeni bir solunum devresi yedekte bulundurulmalıdır.

Solunum devresi değiştirildiğinde cihaz üzerinden kalibrasyonu yapılmalıdır. Böylece mekanik ventilatör cihazı yeni solunum devresini tanır ve hastaya gönderilen hava devreden geçerken basınç ve akış kaybı yaşanmaz.

Ev tipi mekanik ventilatör ile kullanılacak oksijen konsantratörünün kavanozuna su konulmamalıdır. Aksi halde ev tipi mekanik ventilatöre su kaçabilir ve arızaya sebebiyet verebilir. Bu durumda cihaz garanti kapsamı dışı bırakılabilir.

Ev tipi mekanik ventilatör cihazını durdurmadan önce varsa oksijen konsantratör cihazı durdurulmalıdır.

Cihazlarda alarm susturma tuşu vardır. Teknik servisten bu tuşun nasıl kullanıldığını ve işlevini mutlaka öğrenin.

Ev tipi mekanik ventilatör cihazının parametrelerinin nasıl değiştirileceğini teknik servisinizden mutlaka öğrenin. Herhangi bir acil durumda teknik servis veya doktor tarafından yönlendirilerek parametreleri değiştirmeniz gerekebilir.

Cihazların tuş kilidi aktif hale getirilmeli böylece parametreler yanlışlıkla değiştirilemez.

En önemlisi ise 24 saat hizmet verebilen, TSE belgeli, sertifikalı ve tecrübeli bir teknik servis tercih etmektir.