Evde Bakılan Hastalar İçin Pulse Oksimetre Cihazı Nasıl Seçilir?

Oksimetre cihazları doktor için önemli verileri ifade eden kandaki oksijen miktarı ve nabız atışlarını pratik şekilde ölçmeyi sağlıyor. Hasta için normal düzeyde olduğu belirlenen oksijen miktarı ve nabız atışlarının sık sık kontrol edilmesi gereken hastalarda da oksimetre cihazları oldukça faydalı bir kullanım imkanı sağlıyor. Evde tedavisi devam edilen hastanın kandaki oksijen mikarı ve nabızla ilgileri bilginin alınması kritik bir husustur. Herhangi bir doktor ve hemşireye gerek duyulmadan oksimetre cihazı ile hasta bakıcı kişinin rahatlıkla ölçümleri yapabilmesi mümkündür.

Cihazlar arasında fark var mıdır?

Oksimetre cihazlarının ölçümle ilgili izledikleri prosedürler aynıdır. Ancak bazı cihazlarda tercih edilen malzemelerin kalitesinde farklılık söz konusu olabilir. Bu neden oksimetre cihazının önem arz ettiği hastalar için birinci sınıf malzemeden imal edilen ürünlerin tercih edilmesi lazımdır. Pulse oksimetre bunlardan birisidir. Parmak modelli oksimetreye sahip markayla doğru ölçümlere ulaşabilmek mümkündür. Kullanımı oldukça pratik olan parmak modelli oksimetre kalem pille çalışma özelliğine sahiptir.

Malzemenin oksimetre için önemi

Oksimetre ölçümlerini bazı fiziksel unsurlar olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle sensör kalitesi iyi olmayan modellerde bu durumun yaşanması daha fazladır. Pulse Oksimetre ürünlerindeki kalite ve verimlilik sayesinde dış etkenlerden etkilenmeden doğru ölçümlerin yapılması mümkündür. Bu nedenle evde tedavisi devam edenlerin sahip olması gereken ölçüm cihazının pratik kullanım imkanı sunan ve ev atmosferinden etkilenmeyecek modeller olmasına dikkat edilmelidir.

Farklı oksimetre modelleri

Oksimetre cihazları arasında bilek, konsol ve el tipi modeller de bulunuyor. Bunların kullanım şekilleri farklı olsa da; ölçümlerdeki prosedür aynıdır. Ev için en iyi modelin parmak modeline sahip oksimetre cihazı olduğunu bir kez daha ifade edebiliriz. Uygun fiyatlı olması da ev bütçesine fazla yük getirmez. Yine ihtiyaçların iyi analiz edilerek en doğru tercihin yapılmasında fayda vardır. Hastanın oksijen ve nabız ölçümlerinin oldukça kritik verileri oluşturması halinde daha farklı modellerin tedarik edilmesi gerekebilir.