Evde Bakılan Hastaya Aspirasyon İşlemi Nasıl Yapılır?

Evde Bakılan Hastaya Aspirasyon İşlemi Nasıl Yapılır

Aspire etmek kan mukus ve sekresyonların aspiratör yoluyla çekerek temizlenmesini sağlar. Oksijen düzeyini normal seviyeye getirmek için de aspirasyon işlemi yapılabilir. İşlem genellikle solunum yolunda sıkıntı yaşayan insanlara yapılır. Solunum yolu kan mukus balgam pıhtı gibi oluşumlarla tıkanıyorsa nefes almak zorlaşır ve aspirasyon yapılır. Oksijen seviyesi yükselir nefes alma sıkıntısı azalır mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Hasta ve yakınları tedavi süresini evden takip etmek istiyorsa doktor onayı ile hastaneden ayrılır. Gereken eğitim yakınlara verilir.

Aspirasyon Çeşitleri

Airway aspirasyonu, nazal aspirasyon ve trakeostomi aspirasyonu olmak üzere çeşitli aspire etme yöntemi vardır. Airway aspirasyonu ağızdan yapılan çeşididir. Ağız kısmına yerleştirilen materyalle kolaylıkla ağızdan bu işlem gerçekleştirilir genellikle yaşı büyük olan insanlara yapılan uygulamadır. Nazal aspirasyon da bebeklere ve çocuklara uygulanır burundan yapılır. Burada bulunan mukus ve sekresyonlar böylelikle temizlenir. Trakeostomi aspirasyonu boğazdan soluk borusuna açılan delikte yapılan aspire işlemidir. İşlem ağız ve burun kısmından nefes alamayanlara uygulanır.

Evde Aspirasyon Yapmak

Genellikle yatağa bağımlı olup hastanede bakım sürecini tamamlayan hastalara yapılır. Soluk borusu kısmında nefes alma amaçlı açılan delikten aspire işlemi yapar. İşlem hakkında bilgisi olmayan hasta yakınları doktor ile iş birliği içerisinde çalışmalıdır. Doktorlar böylelikle hasta yakınını bilgilendirerek evde yapılaması gereken işlemler hakkında bilgi verir. Eğer o sırada bulunulan yerde doktor yoksa bu eğitim de bilgilendirme işlemini hemşire de yapabilir. Hasta yakının aklın da herhangi bir soru işareti kalmamalıdır. Merak edilen her şey sağlık çalışanına kesinlikle sorulması gerekir.

Evde Aspirasyon İşleminin Kontrolü

İşlemden önce hastanenin evde hasta bakımı birimine başvuru yapılmışsa buradan gelen personeller kontrolü sağlar. Belirli aralıklarla gelen sağlık personelleri hasta tamamen iyileşme süresini tamamlayana kadar ziyaretler devam eder. Yapılan herhangi bir yanlış uygulama varsa tespit edilir ve hastaya bakan bireyin yapması gerekeni gösterir. Solunuma yardımcı olan aspirasyon işleminin yapılmasını sağlayan cihaz da kontrol edilir. Filtrenin temizliği bu aşama da önemlidir. Eğer filtre temizliği gerektiği gibi yapılmıyorsa hastalık yayma riski taşıyabilir.

1 Beğeni