Evde bakım hizmeti hastalara umut oldu

Sağlık hizmetleri artık hastaneye gidemeyecek durumdaki yaşlı ve engellilerin ayağına gidiyor. İzmir’de Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, evde bakımı zor olan hastalara şifa dağıtıyor.

Sağlıkta dev reform olan evde bakım hizmeti sayesinde binlerce hasta, hastaneye gitmeden evinde tedavi olma şansı buluyor. Aileler ve hastalar bu durumdan memnun olduklarını dile getirirken, eski sağlık sistemini hatırlamak dahi istemediklerini belirtiyor. AK Parti hükümeti sayesinde yapılan bu sistem tüm hızıyla büyürken, yatalak hastalar artık hastanede işkence çekmeden tedavilerini evinde yaptırdığı için hasta yakınları da bu durumdan çok mutlu.

4 BİN 383 HASTAYA ŞİFA

İzmir’de Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Bakım Hizmeti’nde çalışan doktor ve ekibi tüm gününü yatalak hastalara adıyor. 2011 yılından bu yana evde bakım hizmetini sabah 09.00’dan öğleden sonra 16.00’ya kadar hastalara götüren ekip aynı zamanda rehberlik sistemini de evlere götürüyor. Evde bakım doktorlarından Dr. Seydi Yüce, "Biz Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak 2011 yılından beri bu yana evde bakım sistemini yürütüyoruz. Şu ana kadar 4 bin 383 hastaya hizmet götürmüşüz. Aktif olarak ise 2 bin 865 hastamız var. Günde neredeyse 10 hasta ziyareti gerçekleştirirken şubat ayında ise 370 hastaya ulaşıp tedavileri için ne gerekiyorsa onu yaptık. Evde bakım hizmeti gün geçtikçe ülkemizde yaygınlaşıyor.