Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

En çok merak edilen konuların başında evde bakım aylığı geliyor. Bu maaşı almanın belli şartları var. Her engelli yakını olana ödenmiyor. Peki kim, nasıl alır? Kaç lira ödenir?

Hasta, engelli ve bakıma muhtaç yakını olanlara devlet belli şartlarda aylık bağlıyor. Bunun üç şartı bulunuyor. 1) Gelir kriterlerinin uygun olması, 2) Bakıma muhtaçlık kriterinin olması, 3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu. Sırasıyla açıklayalım. Evde bakım parası almak için hane halkının net geliri toplanır ve hane halkı sayısına bölünür. Buna engelli kişi de dahil.

GELİR ŞARTI 847 LİRA

Kişi başına düşen gelir net asgari ücretin yüzde 66.6’sından fazla olmamalı. Net asgari ücret 1404 lira. Ama bu hesapta Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç tutuluyor. Buna göre; 133 liralık AGİ hariç net asgari ücret 1271 lira oluyor. Yüzde 66.6’sı 847 lira. Yani, hanedeki kişi başına düşen gelir 847 liradan fazla olmamalı. Muhtaçlıkta ise yeme, içme, tuvalet, banyo gibi ihtiyaçlarını tek başına yerine getirip getirmediğine bakılıyor.

‘AĞIR ENGELLİ’ KRİTERİ

Hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının bakımına ihtiyaç duyan kişi ‘muhtaçlık kriterine’ giriyor. En önemlisi sağlık kurulu raporu. Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az ‘yüzde 50’ olan ve ‘ağır engelli’ bölümünde ‘evet’ yazan rapor gerekiyor. Küçük çocuklarda rapor 1-2 yıllık veriliyor ve ‘ağır engelli’ ibaresi işaretlenmiyor.

BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?

Evde bakım parası alabilmek için engelli bireyin ikametgâhının bulunduğu yerdeki ‘Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvurulması gerekiyor. Engelli ve bakıcısının sosyal güvencesinin (SSK, Bağkur, Emekli Sandığı) olması bakım ücretine engel değil. Engelli çalışıyorsa ve bakıcısı ona işyerine gidiş gelişte ve işyerinde eşlik ediyor ve gelir kriteri uygunsa aylık bağlanır.