Evde bakım yüz güldürüyor

Ülkemizde 500 bin kişiye evde bakım hizmeti sunuluyor, engelli bireylerin bakımını üstlenen aile fertlerine aylık 1000 TL’ye kadar ödeme yapılıyor. Belediyeler ise evinde muayene ettirdiği hastaların ağız ve diş tedavilerini yaptırıyor; evde kişisel bakım, temizlik ve yıkama hizmeti bile veriyor.

Dünyada profesyonel evde bakım hizmetlerinin tarihçesi 18. yy’a dayanıyor. Fakir hastaların evlerine yapılan ziyaretlerle başlayan hizmetler, 1909’da ilk kez sigortalar tarafından ödenmeye başladı. Hastane bakım maliyetlerine oranla daha az masraflı olması nedeniyle, özel sağlık sigortaları 1970’lerde evde bakımı aktif olarak kullanmaya başladı. Taburcu olan hastaların yüzde 15-20’sinin evde bakım hizmetlerine yönlendirildiği ABD’de günümüzde 22 binin üzerinde evde bakım şirketi bulunuyor. Sektörün 170 milyar doları aştığı ülkede evde bakımın toplam sağlık harcamaları içindeki payı ise yüzde 8 civarında. Evde bakım hizmeti Avrupa’da da oldukça yaygın. İrlanda’da devlet, evde bakım hizmetlerinin tamamını ödüyor. Hollanda’da hizmetler annelik bakımına kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

TÜRKİYE HIZLA YAŞLANIYOR!

Evde bakım ihtiyacı tüm dünyada giderek artıyor. Zira dünyamız giderek yaşlanıyor. 2000 yılında dünya nüfusunun %10’u 60 yaş üstündeyken 2050’de bu oranın %20’nin üzerine çıkması bekleniyor. Türkiye’de bu gidişatın daha da hızlı olacağı öngörülüyor. Ülkemiz, doğurganlık oranının düşmesi ve yaşam beklentisinin artması ile genç nüfusa sahip bir ülke olmaktan çıkıyor. 1990 yılında 65 yaşın üstündekiler toplam nüfusun yüzde 4,5’u iken bu oran artık iki katına çıkmış durumda. Önümüzdeki 25 yılda, ülkemiz nüfusu % 30 artarken 65 yaş üstü nüfustaki artışın %120 olacağı tahmin ediliyor.

http://www.yenisafak.com/hayat/evde-bakim-yuz-gulduruyor-2640184