Evde Bakıma İhtiyaç Duyan Hastaların Şikayetleri

Evde bakılan hastaların ve ailelerinin birçok ihtiyacı oluyor. Bu ihtiyaçlardan en önemlisi hasta bakımı ve hastalıkla ilgili bilgilere ulaşabilmek oluyor. Bunun yanında sağlık kurumlarının değişen mevzuatlarını da yakından takip etmek gerekiyor. Böylece devletin sağladığı imkanlardan faydalanılabiliyor. Ancak bu çok da kolay olmuyor. Ülkemizdeki sağlık sisteminde yapılmaya çalışılan iyileştirmeler güzel ve umut verici ama çok yetersiz kalıyor.

Peki neden yetersiz kalıyor? Aslında bunun cevabını çok zorlanmadan verebileceğimizi düşünüyorum. Belki de ihtiyaçlarımızı ve şikayetlerimizi net ve açık bir şekilde ilgili devlet kurumlarına iletemiyoruz ya da ilettiğimizi sanıyoruz. Birçok platformda isteklerimizi ve sorunlarımızı birbirimizle paylaşıyoruz. Bazı sorunlar gerek ailenin kendi yöntemleriyle gerekse de devlet kurumlarının imkanlarıyla çözülebiliyor. İhtiyaçların karşılanması mümkün olabiliyor ancak bilgi eksikliğinden dolayı nereye nasıl başvuracağımızı bilmiyorsak bu işlemler için çok çırpınıyoruz. Tam bu noktada bizimle benzer sorunları yaşayan insanlardan fikir almak ve tecrübelerini öğrenmek faydalı oluyor. Hem yalnız olmadığımızı hissediyoruz hem de çözüme daha hızlı ulaşabiliyoruz.

Bir yandan hastamızın sağlık sorunlarıyla ilgilenirken bir yandan da Whatsapp, Facebook, Twitter ve Change.org gibi birçok sosyal platformdan sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Ayrıca bireysel olarak ilgili kurumlara dilekçelerle de başvuru yapıyoruz. Bu çabalarımız parçalar halinde olunca istediğimiz etkiyi oluşturamıyoruz. Bir türlü isteklerimizi tam anlamıyla karşımızdakilere anlatamıyoruz ve çözüm bulamıyoruz.

Hepimizin bildiği “Damdan düşen, damdan düşenin halini bilir” diye bir atasözü var. Buradan yola çıkarsak evde hastasına bakan ailelerin ihtiyaçlarını yine aynı durumda olan aileler gerçek anlamda anlayabilir. Belki de şikayette bulunduğumuz konular bunları çözüme ulaştırabilecek kişiler tarafından tam anlamıyla bir sorun olarak algılanmıyor olabilir. Ya da yaşadığımız problemin aslında bilmediğimiz bir çözümü de olabilir. İhtiyaçlarımızı ve sorunlarımızı sade ve anlaşılır bir şekilde listeleyebilirsek ve bunları tek bir noktadan ilgili kişilere iletebilirsek daha etkili olacağını düşünüyorum. Oluşturulacak çözümlerin de daha hızlı bir şekilde hayata geçirileceği inancındayım.

İsteklerimizi, ihtiyaçlarımızı ve sorunlarımızı tek bir noktada paylaşıp tartışırsak aksiyon alabilecek kadar yeterli bilgiye sahip olabiliriz. Ayrıca yapacağımız başvurular için referans gösterebileceğimiz bir yer olur. Bu sayede oluşturacağımız farkındalık daha anlamlı olacaktır.

Fikir alışverişi için bu başlık altında isteklerinizi ve şikayetlerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.

1 Beğeni