Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

Günümüz koşullarında birçok hastalık tedavi edilebilmektedir. Bazı hastalıklar, geliştirilen aşılar sayesinde tamamen yok edilmiştir. Tedavisi ve aşısı henüz bulunamayan bulaşıcı hastalıklar ise canlı türlerini tehdit etmektedir. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan hastalık yapıcı mikroorganizmalar ve virüsler insanlara korku salmaktadır. Hastalıklardan korunabilmek için bilinen en iyi yöntem kişisel hijyendir. Özellikle salgın hastalıklarda herkesin temizliğe önem vermesi gerekir. Hastalık yapıcı mikroorganizmalar ve virüslerden korunma amacıyla uygulanabilecek ilk işlem de el hijyenini sağlamaktır. Bunun için ellerin sıkça ve doğru yöntemle sabunlanıp yıkanması ve dezenfektanla temizlenmesi gerekir. El dezenfektanları piyasadan tedarik edilebilir veya gerekli maddeler mevcutsa evde de yapılabilir.

Organizma, herhangi bir canlı varlık anlamına gelir. Mikroorganizma, ancak mikroskop aracılığıyla görülebilen organizmadır. Mikroorganizmalar çok çeşitlidir ve her mikroorganizma hastalık yapmaz. Bakteriler, mantarlar, yeşil algler, arkealar ve planktonlar gibi canlılar mikroorganizma olarak tanımlanır. Bunların hastalık yapan ve yapmayan çeşitleri vardır. Bilim çevreleri virüslerin mikroorganizma olup olmadığı konusunda tam anlamıyla bir mutabakata varabilmiş değildir. Bazıları virüsleri canlı bazıları da canlı olmayan olarak tanımlamaktadır. Mikroorganizmaların özelliği ise canlı olmalarıdır. Bu nedenle eğer virüsler canlı olmayan olarak kabul edilirse mikroorganizma şeklinde gruplandırılamaz.

Salgın bir hastalık mevcutsa, çevredeki nesnelere dokunduktan sonra el hijyenini sağlamak gerekir. Evde, ofiste ve yanınızda taşıyabileceğiniz dezenfektanlarla kolayca el temizliğini sağlayabilirsiniz. Elleri sabun ve su ile yıkamak hastalık yapıcı mikroorganizmaları ve virüsleri öldürmez. Sadece el üzerinden uzaklaşmasını sağlar. Mikropların yok olması için dezenfektan kullanmak gerekir. Eğer alkol bazlı dezenfektan kullanıyorsanız alkol oranının en az %50 olmasına özen gösterin. %60 ve üstü oranda alkol içeren dezenfektanlar daha etkili olacaktır. Alkol dışında dezenfeksiyon sağlayan maddeler de vardır. İhtiyaca göre bunları da tercih edebilirsiniz. Çevrenizde bulabildiğiniz maddelere göre aşağıdaki tariflerden faydalanarak evde dezenfektan yapabilirsiniz.

Ev Yapımı Dezenfektan Tarifi 1

Boraks, zararsız ama etkili bir temizleyici maddedir. Aşağıdaki maddeleri bir kaba koyun ve toz olan maddeler eriyinceye kadar karıştırın.

1 tatlı kaşığı kadar boraks
2 çorba kaşığı kadar elma sirkesi
2 su bardağı kadar sıcak su
Yarım çay kaşığı kadar lavanta yağı
3 damla çay ağacı yağı

Ev Yapımı Dezenfektan Tarifi 2

Kapaklı bir şişeye suyu ve aloe vera jeli boşaltın. Üzerine yağları damlatın ve şişenin kapağını kapatarak iyice çalkalayın. Çalkalama işlemi maddelerin karışması ve jelin kıvamı açısından önemlidir.

170 ml su
2 kaşık kadar doğal aloe vera jel
20 damla limon yağı
10 damla tarçın yağı
10 damla kekik yağı
10 damla okaliptus yağı
10 damla karanfil tomurcuğu yağı

Ev Yapımı Dezenfektan Tarifi 3

Aşağıdaki maddeleri bir kaba koyun ve karıştırın.

1 su bardağı kadar çamaşır suyu
9 su bardağı kadar su

Ev Yapımı Dezenfektan Tarifi 4

Aşağıdaki maddeleri bir kaba koyun ve karıştırın.

1 fincan kadar oksijenli su
Yarım su bardağı kadar elma sirkesi
Yarım su bardağı kadar su
Bir miktar limon suyu
Bir miktar limon yağı

Ev Yapımı Dezenfektan Tarifi 5

Aşağıdaki maddeleri bir kaba koyun ve karıştırın.

3,5 su bardağı kadar %96’lık etanol (etil alkol)
Yarım su bardağı kadar %99’luk izopropil alkol
15 damla gliserin

Ev Yapımı Dezenfektan Tarifi 6

Suyu kaynatın. İçine arap sabununu koyun. Arap sabunu eriyene kadar bekleyin. Su soğuduktan sonra diğer maddeleri de ekleyip, toz olan maddeler eriyinceye kadar karıştırın.

2 litre su
1 yemek kaşığı kadar arap sabunu
2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi
1 yemek kaşığı kadar boraks
2 yemek kaşığı kadar karbonat (çamaşır sodası)
Bir miktar lavanta yağı

Ev Yapımı Dezenfektan Tarifi 7

Aşağıdaki maddeleri bir kaba koyun ve toz olan maddeler eriyinceye kadar karıştırın.

Yarım su bardağı kadar elma sirkesi
Yarım su bardağı kadar su
2 yemek kaşığı kadar karbonat (çamaşır sodası)
1 çay kaşığı kadar çam yağı

Kullanım Şekli

Evde yaptığınız dezenfektanları şişelere koyarak saklayabilirsiniz. Dezenfektanlar, el ve yüzey temizliği için kullanılabilir. Rahatsızlık verecek seviyede kalıntı bırakıyorsa veya cildinizi tahriş ediyorsa suyla temizlemenizi veya ıslak bezle silmenizi tavsiye ederim. Dezenfektanları ve dezenfektan yapımında kullanılan maddeleri doğrudan solumayın, yüzünüze sürmeyin.