Evde Hasta Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bulaşıcı hastalığı olan bireyler veya daha farklı nitelikte hastalığa sahip olan bireylerin hepsinin hastanelerde bakımının yapılması mümkün olmayabilir. Bu nedene evde hasta bakımı, önemli bir durumu ifade eder. Hastanın ihtiyaçlarını giderecek olan kişinin mutlaka genel hasta bakım bilgilerine sahip olması gerekir. Bu itibarla, hasta bakımında dikkat edilecek bazı hususları sizin için derledim.

İlaç kullanımı çok önemlidir

İlaç bakımı hastanın ahvalinin düzelmesi ve mevcut rahatsızlığının hayat standardını etkilememesi için kullanması gereken bir tedavi metodudur. Burada kişinin dikkat etmesi gereken nokta, ilacın vaktinde ve doktorun tavsiye ettiği oranda verilmiş olmasıdır. Bunun aksi bir tavır sergilenirse, tedaviden beklenilen sonucun alınması söz konusu olmayabilir. İlacın vücudu zorlayıcı bir yanının olduğu hesap edildiğinde, vaktinde ilaç kullanımının gereksinimi daha iyi anlaşılabilir.

Hasta bakıcısı ilaçların bozulup, bozulmadığına da dikkat etmesi gerekir. Eğer ilacında renginde bir bozulma varsa veya tortulaşma söz konusu olmuşsa, ilacın kullanılmaması gerekir. Bakıcı bu anlamda ilaçların son kullanım tarihlerine önem vermelidir. İlaçlara çocukların ulaşamaması için yüksek ve kapalı yerlerde saklanması gerekir. Doktorun belirttiği zamana kadar ilaç kullanımına devam edilmesi gerekir. Bakıcı doktora danışmadan ilacın bırakılmaması veya kullanımına ara verilmesi gibi kararlar almamalıdır.

Hasta odasının durumu

Hasta odasının çok temiz olması lazım. Ayrıca gürültüden uzak bir yer olması gerekiyor. Havalandırılabilir, aydınlık bir oda içerisinde hastanın bakımının gerçekleştirilmesi gerekiyor. Yazın güneşin etkisiyle odanın çok sıcak olması, hastaya rahatsızlık verebilir. Bu nedenle bakıcı, odanın serin tutulmasını sağlamalıdır. Çok sıcak bir odada kalan hastanın ateşinin yükselmesi ve rahatsızlığının artması muhtemeldir.

Hastanın odasının kendisine has olması gerekir. Hastalığın başka kişilere geçmemesi adına kullandığı malzemeleri de, başkasının kullanmaması lazımdır. Bu bakımdan bakıcının dikkatli davranması şarttır.

Ateş ve nabız takibi

Hastanın durumunun iyi olduğunun saptanması adına nabız ve ateş ölçümlerinin yapılması gerekir. Vücudun ortalama sıcaklığı vardır. Bu sıcaklığın üzerinde yaşanan bir sıcaklık, hastanın ateşlenmesi anlamına gelir. Beden termometresi kullanılarak dil altı, kasık ya da kulaktan hastanın ateşinin ölçülmesi gerekir.

Beslenme

Hastanın vücut direncinin iyi olması gerekir. Bu bakımdan vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerle hastaya bakılması doğru olandır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, hastanın çok yedirilmesi değil, düzenli ve dengeli bir şekilde yedirilmesidir. Bu durumda hasta bakıcının doktorun diyet tavsiyelerine de uyması gerekir. Her hastalığın niteliğine göre yememesi gereken ve yemesi gereken gıda ve besin çeşitleri vardır. Doktorun bu konudaki tavsiye ve uyarılarına dikkat edilerek, hastanın beslenmesinin sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi sağlanmalıdır.

Tecrit konusuna dikkat edilmelidir

Tecrit, hastanın sağlam kişilerden uzak tutulması demektir. ayrı bir odasının olmasından daha öte, ayrı eşya ve gereçlerinin de olması anlamına gelir. Hasta kişiyle temas edecek kişini bir kişi olması, o kişinin hastanın odasını havalandırması, eşyalarını ayarlaması, yatak çarşaflarını yalnızca onun hazırlaması anlamına geliyor. Bu bakımdan evde bakılan hastanın işleri, aile arasındaki bireyler arasında paylaşılmamalıdır. Hasta bakıcı temin edilerek, gerekli ihtiyaçların yalnızca bir kişi tarafından giderilmesi sağlanmalıdır.

Hasta bakıcı, bakımla ilgili mikropların dezenfekte edilmesi gibi işlemlere kesinlikle dikkat etmelidir. Hem hastanın rahat etmesi, hem de mikropların başka kişilere bulaşmaması için bu davranış çok önemlidir. Hastalığın çeşidine göre, yapılacak olan dezenfekte işlemi de önem kazanır. Hastalığın iyileşmesi ve başka kişilere mikrop bulaşmaması adına temizliğin kesinlikle atlanmaması gerekir.

1 Beğeni

Evde hasta bakımı zor bir durumdur. Bakan kişi de bakılan kişi de her bakımdan zorlu bir süreçten geçer. Bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler hususunda çok yardımcı bir yazı. Küçük detaylar bile hastanın hayatında olumlu sonuçlar yaratabilir.