Evde Yaşlısına Bakana 1027 Lira Maaş Kimler Evde Bakım Aylığı Alabilir

image

Evde yaşlısına veya engelli yakınına bakanlar bu haberimiz sizi yakından ilgilendiriyor. Yaşlı bakım aylığına memur zammı ile birlikte zam yapıldı. Peki evde yaşlı bakım aylığına ne kadar zam yapıldı? Kimler yaşlı bakım aylığı alabilir?

Evde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınına bakanları bakanları sevindiren haber geldi. Temmuz ayında memur maaşına yapılan zammın ardından evde yaşlı ve engelli bakımı maaşına da zam geldi. Daha önce evde yaşlı veya engelli yakınına bakanlara devlet tarafından 960 lira maaş veriliyordu. Yapılan maaş zammının ardından evde yaşlı bakım aylığı 1027 Liraya yükseldi.

Kimler evde bakım aylığı alabilir?

Evde bakım parası devlet tarafından ağır engelli grubuna giren vatandaşlara bakan akrabası veya vasisi olan kişilere ödenir. Bu ödemeden yararlanabilmek için yaşlı hastanın kendi kendine bakamayacak durumda olması gerekiyor. Evde bakım maaşı alabilmek için bakıma muhtaç engelli bireyin sağlık kurulu heyet raporunun yüzde 50 ve üzerinde olması ve ağır engelli bölümünün evet olarak işaretlenmesi gerekiyor.

Evde bakım maaşı almak isteyen kişilerin ağır engelli raporuna sahip olduktan sonra birde hanedeki gelir sınırı dikkate alınıyor. Hanedeki toplam gelirin kişi sayısına bölündüğünde çıkan sonucun net asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekiyor. 2017 yılının asgari ücretine göre hesaplandığında hanedeki toplam gelirin kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen gelir miktarının 847 liradan fazla olmaması gerekiyor. Kişi başı geliri 847 liranın altında olan ve yüzde 50 ve üzerinde engelli raporu bulunan kişilerin yakınları tarafından evde bakım aylığı alınabilir.

1 Beğeni