Evdeki Tıbbi Cihazlar İçin Kesintisiz Güç Kaynağının (UPS) Avantajları Nelerdir?

İngilizcedeki açılımı ile Uninterruptible Power Supply olarak bilinen UPS yani kesintisiz güç kaynağı, elektrik enerjisi ile çalışan araçların, enerji kesintisi sırasında çalışmaya devam etmesini sağlayan bir teknolojidir. UPS, cihazların elektrik kesintisinde çalışmaya devam etmesini sağlamakla beraber, onları elektrik akımı ile ilgili olumsuz etkenlerden de korumaktadır. UPS özellikle hastanelerde veya evlerde kullanılan enerji kaynaklı tıbbi cihazlarda, hayat kurtarıcı özelliği taşımaktadır.

UPS’nin Sağladığı Avantajlar

Bakımına evde devam edilen kronik hastalıklarda, günümüzün teknolojisi ile bazı tıbbi cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar, hastanın sürekli hastanede yatmaması, bakımının evinin rahat koşullarında sağlanması için idealdir. Söz konusu cihazlar, elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Elektrikler aniden kesildiğinde cihaz, çalışmayı durduracaktır. Böyle bir durum, hasta için son derece tehlikelidir.

Bazı tıbbi cihazlar, batarya ile çalışabilmektedir. Fakat bu bataryanın da belli bir çalışma süresi vardır. Bataryadaki enerji bittiğinde, elektrik kesintisi halen devam etmekteyse, hasta için hayati tehlike yeniden başlayacaktır. Bu sebeple cihaza bağlı yaşayan hastaların bulunduğu evlerde, yedek bir güç kaynağının bulundurulması gerekir.

UPS cihazının önemi, böyle bir durumda daha iyi anlaşılabilir. Çünkü UPS cihazı, kesintisiz güç sağladığından elektrik kesintisinde, bu tür hayati önem taşıyan tıbbi cihazların çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Jeneratörden Farkı Nedir?

Jeneratörler, genellikle büyük tesislerde kullanılırlar. Daha büyük enerji ihtiyaçlarını karşılamak için uygun olan jeneratörlerin, enerji ihtiyacının az olduğu evlerde kullanılması gereksizdir. Bu nedenle UPS kullanımı daha uygundur. UPS, daha küçük enerji ihtiyaçlarında pratik kullanım sağlar. Çalışırken jeneratör kadar büyük bir gürültü yaymadıkları için, evlerde kullanımı kolaydır.

UPS Hangi Tıbbi Cihazlar İçin Kullanılabilir?

UPS’nin kullanımına uygun olan tıbbi cihazların başında, solunum cihazları gelmektedir. Koah, Akciğer kanseri ya da ALS gibi hastalıklarda solunum cihazlarına ihtiyaç duyulur. Ventilatör adı verilen solunum cihazı, bu tür hastalara solunum desteği sağlayan bir cihazdır. Ventilatör ile birlikte oksijen kondansatörü, pulse oksimetre, aspirasyon cihazları da hayati fonksiyonların devamını sağlamaktadır. Bu bahsedilen cihazların hepsi, elektrik enerjisine bağlı olarak çalışmaktadır. Ani bir elektrik kesintisinde, hastanın hayati tehlike yaşamaması için bu tür cihazlarda UPS kullanımı şarttır.

Tıbbi cihazlar için UPS kullanımının, başka bir avantajı da vardır. Bu tür cihazlar son derece hassas üretilmektedir. Elektrik akımında gelişen ani voltaj düşüşleri veya yükselişleri bu cihazları olumsuz etkiler. Aniden gelen yüksek bir elektrik akımı, cihazın bozulmasına neden olabilir. UPS, tıbbi cihazları bu tür etkilerden koruma özelliği taşımaktadır.

1 Beğeni